“Donnarumma portier për 20 vjet, por nga 6 mln në 10 më duket e ekzagjeruar”

Karriera e tij filloi në La Spezia. Aty filloi të vihej re para se të bëhej një nga portierët më të suksesshëm në botë.

“Unë jam nga Pontremoli dhe ndihem qartë pak nga La Spezia. Jam drejt në kufirin midis Toscana dhe Liguria”, i thotë Ricky Albertosi Tuttomercatoweb.com, i cili më pas lidhi karrierën e tij me Milanin.

Kuqezinjtë do të përballen me Spezia nesër dhe ish-portieri vëren: “Spezia më duket se është një skuadër e rrezikshme, ata luajnë futboll të mirë, nuk kanë frikë. Duhet të them se trajneri Italiano gjithashtu arrin të jepte një nxitje të mirë”.

Risultato immagini per albertosi milan

A duhet të shqetësohet Milan?
“Pak po sepse Spezia luan në krahët e entuziazmit, pa asgjë për të humbur. Nëse do të mundej, asgjë nuk do të ndodhte”.

A është Milani i pjekur për Scudetto?
“Kështu duket, sepse ishte në gjendje të fitonte edhe pa lojtarë të rëndësishëm. Tani Pioli po rikuperon të gjithë dhe Milani mund të luftojë me Interin dhe Juven për titullin. Unë mendoj se ata janë të gjithë në të njëjtin nivel: bardhezinjtë kanë praktikisht dy skuadra, ndërsa Interi mund të ketë avantazhin e të qenit vetëm në kampionat”

Risultato immagini per donnarumma

Kapitulli Donnarumma: çfarë mendoni për çështjen e rinovimit?
“Nëse arrin të fiton dhjetë milion, lum si ai. Ai është një portier i shkëlqyeshëm, luan për Milan dhe ekipin kombëtar. Nëse kuqezinjtë arrijnë ta mbajnë, mund të vazhdojnë me të deri në 40 vjeç”.

Por çfarë mendoni për këtë rinovim?
“Nuk jam dakord aq shumë. Të fitosh gjashtë milion tashmë kur je ende njëzet vjeç nuk ndodh çdo ditë. Kalimi nga gjashtë në dhjetë më duket shumë”.

Nga përvoja juaj, çfarë këshille do t’i jepnit atij?
“E vështirë të shprehesh sepse në kohën time nuk kishte asnjë agjent. Tani me agjentë është e mundur të marrësh shifra më të larta. Nga këndvështrimi i karrierës mendoj se edhe mund të ishe i kënaqur me gjashtë milion”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu