Donnarumma-Milan. Dalin shifrat e para mbi rinovimin

Pushimi për ekipet kombëtare mund të jetë koha e duhur për të shpejtuar negociatat në lidhje me rinovimin e kontratave.

Milani ka dy çështje me gjemba për të zgjidhur: Hakan Calhanoglu dhe Gianluigi Donnarumma.

Për momentin duket më e komplikuar të negociohet zgjatja e ish-fantazistit të Bayer Leverkusen sesa portieri me numër 99.

Vullneti i këtij të fundit është të mbetet me fanellën kuqezi dhe absolutisht nuk parashikon mundësinë e largimit në një transferim falas.

Prandaj, do të gjendet një marrëveshje për zgjatjen e afatit kontraktual të vendosur aktualisht për qershorin 2021.

Siç shpjegohet nga CalcioMercato.com, Milan dhe Donnarumma janë gjithnjë e më afër rinovimit. Ditët e fundit ka pasur kontakte pozitive midis drejtuesve dhe agjentëve të portierit. Palët janë duke punuar për të përcaktuar detajet e nevojshme para se të arrijnë në nënshkrimin e dëshiruar fuqimisht nga Gigio.

Lidhur me pagën, Ivan Gazidis ofroi 6.5 milion euro në sezon plus bonuse. Agjenti Mino Raiola kërkoi 7.5 dhe një marrëveshje mund të gjendet në gjysmë të rrugës (7 milion në vit).

Paga nuk duket se është pengesa më e madhe në këtë negociatë. Në fakt, çështja më sfiduese është çështja e zakonshme: klauzola e zgjidhjes.

Nuk është sekret dëshira e Raiola për ta përfshirë atë në kontratën e re dhe për ta lidhur atë me kualifikimin për në Champions League.

Milani nuk pajtohet me agjentin e Donnarumma në këtë aspekt, por ka besim në arritjen e një marrëveshjeje të plotë në një kohë të shkurtër. Klubi Via tashmë ka përgatitur një draft të kontratës së re që skadon në 2024. Qëllimi është që të arrihet tymi i bardhë deri në Krishtlindje.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu