“Donnarumma më shumë kapiten sesa Romagnoli. Szoboszlai të bllokohet menjëherë si Gullit dikur…”

Pena e Gazzetta dello Sport, Alberto Cerrutti ka bërë një analizë mbi Milanin dhe dy personazhe, siç janë Donnarumma dhe kapiteni Romagnoli, por edhe mbi Calhanoglu dhe objektivin Szoboszlai.

“Donnarumma titullar i ekipit kombëtar dhe Romagnoli, kapiteni i Milanit, në stol edhe kur Chiellini e Bonucci mungojnë dhe i riu Bastoni promovohet.

Përtej vlerësimeve teknike, pavarësisht moshave të ndryshme (Donnarumma 21, Romagnoli 25) portieri kuqezi tashmë ka treguar se ai ka më shumë personalitet sesa mbrojtësi.

Në mungesë të Romagnoli, mbajtësi i vertëtë dhe jo fizik i shiritit pas parantezës së shkurtër Bonuçi, mbetet numri “1” i Milanit edhe nëse ka një tjetër numër në fanellën e tij.

Ai tashmë ka qenë kapiten i ekipit këtë vit dhe e bëri atë me natyralitetin më të madh, siç ishte paracaktuar.

Nëse Donnarumma, siç shpresojnë të gjithë tifozët, do të rinovojë kontratën e tij që skadon për një vit, ai do të ketë një të ardhme përpara dhe, ashtu si Baresi, ai mund të bëhet simboli i Milanit, pikërisht sepse përveç cilësive teknike ai tashmë ka treguar se ai ka karizëm si udhëheqës.

Në fakt, një shirit nuk është i mjaftueshëm për të qenë kapitenë të vërtetë. Ju gjithashtu duhet të dini si të udhëheqni shokët tuaj të skuadrës dhe nga ky këndvështrim Donnarumma ka treguar se është shumë më i pjekur se mosha e tij, i gatshëm për të mirëpritur kuqezinjtë e ardhshëm.

Mes shumë emrave që kanë qarkulluar javët e fundit, ka një që meriton më shumë vëmendje se të tjerët. Po flasim për xhevahirin e Salzburgut, hungarezin Dominik Szoboszlai, më i ri se Donnarumma që ka lindur më 25 tetor 2000, i aftë të shënojë golin në minutën e 92-të që i lejoi ekipit të tij kombëtar të kualifikohej në Kampionatin Evropian të ardhshëm.

Alessio Romagnoli & Gianluigi Donnarumma #alessioromagnoli #donnarumma  #gianluigidonnarumma #acmilan #italy #calcio #soccer #football … (con  immagini) | Ac milan, Calcio, Football

Trajneri italian i Hungarisë, Marco Rossi, e konsideron talentin më të mirë të futbollin hungarez të aftë për të goditur shumë mirë me të dyja këmbët.

Numri autentik 10, Szobo mund të jetë zëvendësuesi i Calhanoglu që, ndër të tjera, kërkon 7 milion euro për të rinovuar kontratën dhe për këtë arsye mund t’i shitet ofruesit më të lartë pa keqardhje, që në janar.

Momenti për të ecur përpara në një mënyrë konkrete është ky, sepse vlera e Szoboszlai është e destinuar të ngrihet shpejt dhe historia e Milanit mëson se sa më shpejt aq më mirë, duke kujtuar precedentin e bujshëm të Gullit i cili erdhi fshehurazi në Milano duke ekzaminimet mjekësore në janar 1987, përpara se të largohej zyrtarisht nga PSV në qershorin vijues.

Në pritje të një sinjali të fortë nga Elliott, me kërkesë vendimtare të Maldini, Milani ka të drejtë të përqendrohet në të tashmen e cila quhet Napoli”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu