Donnarumma: Ja pse realisht u largova nga Milani! Sot bëhesh flamur i një ekipi vetëm në një rast…

Tani është një kapitull i mbyllur, por sa herë që përmendet Gianluigi Donnaruma, shfaqet pak zhgënjim dhe zemërim tek tifozët e Milanit. Vendimi për të lënë ekipin në një transferim falas ishte i pafalshëm…

Ai që, kur ishte shumë i ri, kishte deklaruar se donte të bëhej flamur dhe që kishte shpenzuar fjalë të mira për ngjyrat kuqezi, ka zgjedhur të largohet në mënyrën më të keqe.

Një gjest mosmirënjohjeje që tifozët e Milanit nuk do ta falin kurrë, edhe nëse tani kemi ecur përpara sepse asnjë lojtar nuk është më i madh se një klub.

Donnarumma dha një intervistë për Corriere dello Sport dhe shpjegoi arsyet pse ai vendosi të largohej nga Milano për t’u martuar me projektin e Paris Saint Germain:

“Kam kaluar tetë vjet në Milano, ishte shtëpia ime, kam përjetuar momente të mrekullueshme atje.

Milani më emocionon edhe sot, kam respekt të madh për njerëzit që punojnë atje dhe për tifozët.

Por jeta përbëhet nga zgjedhje, ne kishim ambicie të ndryshme. Unë gjithmonë do të jem tifoz i Milanit. Tetë vjet nuk harrohen, por më duhej të ndryshoja që të rritesha, të përmirësohesha dhe të bëhesha më i forti”.

Ai kujtohet se fansat janë zemëruar me të dhe se e quajnë ‘Dollarumma’. Por portieri i ri i PSG -së nuk i intereson dhe gjithashtu thotë se zgjedhjet e bëra janë të tijat, jo te Mino Raiola ose familjes se tij:

“Ka vendime që kanë një pjekuri më të gjatë. Unë gjithmonë i kam bërë zgjedhjet e mia të karrierës vetëm, familja ime gjithmonë më ka lënë të lirë dhe më ka mbështetur.

Të njëjtën gjë bëri edhe Mino. Ai respekton dëshirat e klientëve të tij njëqind për qind, atëherë natyrisht ai bën gjithçka për të kënaqur kërkesat e tyre.

Unë u largova nga Milano dhe nuk kisha asnjë kontakt me ekipet e tjera, betohem, por isha i sigurt se me një evropian të mirë dikush do të shfaqej”.

“Flamur i nje klubi? Mundet te ndodhe edhe sot, por ambicjet e lojtarit duhet te shkojne me ato te klubit”.

Dëshira për të ndryshuar skuadrën mund të ishte falur, por largimi nga një transferim falas mbetet një gjest i keq nga ana e tij.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu