DON BALON: Perez mërzit Zidane! Lojtari humbet durimin dhe zgjedh Milanin

Milani është me sytë e hapur në horizont për mundësitë e merkatos dhe mes tyre sigurisht që janë ato futbollistë të cilët ose kanë dëshirë të ndryshojnë ambjent, ose të cilëve u afrohet skadimi i kontratës.

Raportet e drejtuesve kuqezi, veçanërisht Paolo Maldinit, me Real Madrid, mbetet të forta.

Sipas asaj që ka raportuar donbalon.com, një futbollist madrilen duket se ka zgjedhur Milanin si ekipin e radhës, pra destinacionin e tij.

Lucas Vazquez duket se i ka thënë “po” kuqezinjve për sezonin tjetër.

Futbollisti 29 vjeçar ka një kontratë që skadon në 2021 që Florentino Perez nuk duket i gatshëm të rinovojë.

Prandaj, një mundësi e shkëlqyeshme për klubin kuqezi, i cili në këtë rast do të arrinte një goditje në merkato pa ndonjë shpenzim ekonomik për kartonin.

Po flasim për një lojtar të rëndësishëm, të aftë për të zënë më shumë pozicione në krahun e djathtë të fushës.

Vazquez e ka treguar veten si një sulmues krahu, por ka treguar në kohët e fundit se ai gjithashtu mund të zërë shkëlqyeshëm edhe në mbrojtje.

Në ndeshjen e parë të Ligës së Kampionëve kundër Interit që Vasquez luajti rolin e mbrojtësit të djathtë për shkak të mungesës së Carvajal, bëri mjaft mirë. Por pse Vasquez do të kishte zgjedhur Milanin për të ardhmen?

Lucas e ka kuptuar prej kohësh mungesën e interesit të klubit për rinovimin e kontratës së tij. Ndër të tjera, është më pak i paguari nga skuadra: 3.5 milion euro.

Vetë trajneri Zidane shfaqet shumë i mërzitur nga qëndrimi i Florentino Perez, duke pasur parasysh kontributin e madh që Vazquez ka dhënë në klubin spanjoll ndër vite.

Futbollisti i Realit do të preferonte klubin e dytë më të madh dhe më të njohur në Evropë, Milan, për të vazhduar dhe përfunduar karrierën e tij të shkëlqyer në mënyrën më të mirë të mundshme.

Pse do ta bënte atë? Sepse Milani po tregon vendosmëri, aftësi dhe klas me qëllim që të kthehet në ekipin e shkëlqyer që kanë qenë dikur.

Dhe nëse përparësia e kuqezinjve në këtë sezon është të kualifikohet në Ligën e Kampionëve, kush më mirë se Lucas Vazquez mund ta ndihmojë skuadrën ta bëjë atë?

Numri “17” i blancos ka luajtur për Real Madrid për 6 sezone dhe me këtë të fundit ka fituar 3 Champions.

Shumë, shumë përvojë për këtë arsye të dobishme për kuqezinjtë për të bërë mirë në të ardhmen.

Vjen Vazquez, ikën Castillejo?

Krahu i djathtë i skuadrës së Milanit do të ketë fuqizime, natyrisht. Në janar Maldini do të jetë i gatshëm të përqendrohet në cilësi më të lartë dhe jo më kot në listën e tij janë disa futbollistë.

Epo, duke marrë parasysh rolin e Lucas Vazquez dhe duke pasur parasysh që Milani aktualisht mund të llogarisë në dy mbrojtës të djathtë të rinj dhe cilësorë, atëherë mund të jetë zona sulmuese e duhura për galicianin.

Shitja e mundshme e Samu Castillejo është diskutuar për disa kohë. Mundësia për të nënshkruar Lucas Vazquez nga Real mund të çojë vërtet në atë opsion.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu