“Doja Belottin, por më kërkuan 100 mln euro” – prapaskena e ish-drejtuesit dhe zhgënjimi Kalinic

Brenda intervistës së gjatë dhënë Tuttosport, ish-drejtori sportiv i Milanit, Massimiliano Mirabelli është kthyer gjithashtu të flasë për një negociatë të vjetër në merkato.

Në verën e vitit 2017, menaxheri kalabrez, i zgjedhur nga Marco Fassone si truri i merkatos së Milanit, donte të merrte një qendër sulmues kryesor.

I preferuari i tij ishte Andrea Belotti, sulmues dhe kapiten i Torinos, i cili siç u zbulua nga Mirabelli ishte gjithashtu mjaft afër fanellës kuqezi.

Mirabelli tregon për përpjekjen e tij dhe pengesën ekonomike: “Sigurisht që më pëlqente Belotti, doja ta sillja në Milano sepse ai erdhi nga një sezon me 26 gola me Torinon.

Ishte e pamundur të qëndroje duarkryq. Kishte luftë midis dy klubeve, por na duhej të ndaleshim përpara kërkesave të tepruara. Torino kërkoi një shifër jo shumë larg klauzolës prej 100 milion euro”.

Një keqardhje për ish-drejtuesin, i cili më pas u kthye pa shumë sukses te Nikolla Kalinic: “Montella e donte, ai ishte një tifoz i tij” – thotë Mirabelli, duke shkarkuar kështu përgjegjësitë ndaj trajnerit të atëhershëm të Milanit.

Pjesa tjetër është histori (negative), me Kalinic që shënoi vetëm 6 gola në kampionat ndërsa “Gallo” Belotti duke vazhduar me gola dhe paraqitje të mira.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu