“Do të kisha dashur 1 ditë më shumë përgatitje! Hakimi-Theo, çfarë binari! Derbin e fundit…

Antonio Conte, trajneri i Interit, foli në prag të sfidës derbi të ditës së shtunë. Trajneri zikaltër u ndal te disa tema, por nuk harroi edhe faktin se do të jetë një ndeshje ndryshe pa publik dhe duke parë rrethanat..

Çfarë vlere i kushtoni kësaj ndeshjeje?

“Mendoj se përgjigjja është mjaft të qartë. Ne përpiqemi të bëjmë mirë në të gjitha ndeshjet gjithashtu sepse secila fitore vlen tre pikë.

Me siguri derbi sjell vështirësi më të mëdha edhe sepse kemi përballë një ekip të fortë që po bën shumë mirë. Milani e përfundoi vitin e kaluar në mënyrë të rëndësishme dhe e filloi në mënyrën e duhur”.

“Ashtu si kundër Lazio, po përballemi me një ekip të fortë. Ne duam të bëjmë mirë dhe të vazhdojmë rrugën që kemi filluar duke ditur që nesër do të ketë vështirësi”.

Sa e vështirë është përgatitja e derbit në këto kushte?

“Me siguri, nëse do të kisha zgjedhur, do të preferoja të kisha të paktën një ditë më shumë. Ne e dimë shumë mirë që ka kalendare kombëtaresh dhe ndërkombëtare për t’u respektuar dhe do të përgatitemi në përputhje me rrethanat.

Do të përgatisim ndeshjen sot, nuk kemi asnjë mënyrë tjetër. Do të kërkojmë midis analizës së videos dhe dërrasës së zezë për të shkurtuar pak stërvitjen, e cila do të duhet të jetë jo aq kërkuese dhe intensive pasi lojtarët u kthyen dje dhe ka lojtarë që luajtën ndeshjen e dytë ose të tretë radhazi dy ditë më parë”.

Çfarë ndeshje prisni nga Hakimi dhe Hernandez?

“Pres një ndeshje midis dy ekipeve: Inter dhe Milan. Brenda këtyre dy ekipeve do të ketë elementë si Hakimi dhe Hernandez të cilët janë interesantë dhe duke e bërë veten të disponueshëm për ekipin duhet të sjellin kontributin e tyre. Ne po flasim për dy reparte vdekjeprurëse në shpejtësi dhe me shkëlqim cilësi”.

Sa do të ndikojë mungesa e publikut?

“Nuk është bukur, më vjen keq që nuk ka publik. Ne punojmë shumë për të kënaqur tifozët që vijnë në stadium, të cilët heqin dorë nga diçka në jetën e tyre private në mënyrë që të vijnë në stadium.

Më vjen keq që nuk ka këtë shkëmbim emocionesh midis ekipit që luan gjatë ndeshjes dhe tifozit tonë në tribuna për të na brohoritur.

Por, e përsëris që ne duhet të jemi sa më bashkëpunues dhe proaktivë për të dalë në mënyrën më të mirë të mundshme.

Gjithashtu përpiqemi të ndihmojmë ata që duhet të marrin vendime. Për pjesën tjetër mund t’u them tifozëve tanë që në derbin e fundit ishin të rëndësishëm për kthimin nga 0-2 në 4-2. Ne gjithmonë do të japim më të mirën për fanellën tonë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu