“Djem të AC Milan, nuk është vetëm futboll: është shpirti juaj…”

Mauro Suma (Milan TV, editoriali)

“Shikoni mirë djema, shikoni mirë brenda vetes. Ju dini të luani futboll ashtu siç ju ka mësuar trajneri juaj, nuk dini të përdorni hile dhe gracka, ashtu siç ju ka mësuar klubi juaj.

Ne e dimë këtë dhe ju e dini atë. Ju e keni treguar këtë në disa raste dhe askush nuk ju prek. Por nëse kundër Cagliarit nuk i kemi vendosur zemrat tona përtej pengesës, nëse kemi luajtur vetëm një lojë të qeverisjes dhe jo të luftës, nëse kemi bërë një gramatikë pa substancë, kjo do të thotë që ju jeni të ri.

Dhe që herë pas here harron të shikosh brenda vetes. Sepse fitorja ose disfata nuk është kurrë në kundërshtarin që shmanget ose nuk shmanget.

Fitorja ose disfata është gjithmonë brenda nesh. Të fitosh do të thotë edhe të vuash. Është e drejtë, të duash të fitosh me mish, do të thotë të jesh i gatshëm të pyesësh veten, të lëndohesh emocionalisht për të arritur në objektiv.

Kjo është arsyeja pse të shikosh brenda nuk është diçka më shumë, por është thjesht aspekti themelor i historisë.

Nëse shikojmë brenda vetes do të shohim të pasqyruara në pasqyrën e shpirtit tonë të gjitha momentet në të cilat kemi qenë në ekuilibër: në disavantazh me norvegjezët (Bodo) disa orë nga Covid i Ibra, në prag dalje kundër portugezëve kur mund të mbështetemi mbi të gjitha në forcën e Daniel dhe Lorenzo të rinj, nën dy me zero me skocezët në një mbrëmje që mund të çonte gjithashtu në eliminimin nga ajo Evropë për të cilën ne ende kujdesemi shumë sot.

Ne do të kujtojmë, nëse shohim brenda vetes, si ndiheshim, kur, pa Ibrën, po ktheheshim nga dy barazimet ndaj Parma dhe Genoa, megjithatë fituam me Sassuolo dhe Lazio.

Ose atë kohë kur ata folën nga jashtë për Sanremo dhe Crvena Zvezda dhe ne shkuam të fitonim në Romë, ose kur ata na thanë që pas barazimit me Udinese (shumë i ngjashëm me atë me Cagliari) mbaroi dhe në vend të kësaj ne shkuam të fitojmë në Verona.

Për të mos përmendur kur ata tashmë ishin përgatitur për ne ndeshjen, setin, varrin, rezultatin përfundimtar, grafikën dhe humbjen me Juventus. Ata që kanë dalë dhe janë ringjallur nga e gjithë kjo nuk jemi ne.

Ne nuk godasim asgjë fare. Ju i keni bërë të gjitha këto dhe nuk mund ta lëshoni nga duart tuaja tani.

Nuk do të ishte e drejtë. Për veten tuaj, që jeni protagonistët, shumë dhe sensacionalisht më shumë se ne, që jemi aktorët mbështetës.

Shikoni brenda, madje dhe veçanërisht në zonat e shpirtit tuaj ku as nuk keni pasur kohë për të kërkuar, duke pasur parasysh moshën tuaj të re.

Aty do të gjeni një stimul shtesë, një besim shtesë, një ndjenjë shtesë, një aftësi shtesë leximi, një kalim shtesë të substancës, solidaritet më të madh me shokët tuaj, një hapje edhe më të gjerë të zemrës suaj për grackat dhe vështirësitë e ndeshjes.

Ngjituni sipër shqetësimeve tuaja, djema. Nëse mundeni… Natyrisht që mundeni.

Ju nuk ju mungon energjia, madje nuk ju mungon as cilësia për ta bërë atë. Ne mund t’ju japim mbështetje, jo t’ju shtyjmë. Ne vetëm mund t’iu duam duam, jo ​​të mbrohemi nga një kundërshtar shumë i fortë.

Sepse ai është, shumë i fortë. Dhe nuk ka asnjë mënyrë tjetër për t’u marrë me të: duke e ditur se është shumë e vështirë dhe se kësaj here për ta bërë atë duhet ta duam më shumë fitoren dhe duhet të bëjmë diçka më shumë…”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu