Ditëlindja dhe debutimi norvegjez, gazetari rrëfen Hauge: I ngjan Salah, nuk e tremb asgjë

Jens Petter Hauge dje debutoi me Norvegjinë e madhe duke luajtur 7 minuta dhe realizuar ëndrrën e tij! Sot, djaloshi biond i lindur dhe rritur në Bodo, feston 21-vjetorin dhe me rastin e kësaj dite, MilanNews.it kontaktoi Mina Finstad Berg, gazetarin e rrjetit televiziv norvegjez TV2.

Mina, për të filluar, si filluan negociatat për Hauge dhe kur Milani filloi të interesohej për lojtarin?

“Në të vërtetë, unë së pari dëgjova për transferimin e tij të mundshëm përmes mediave italiane. Por sipas agjentit të tij, Milan e kishte monitoruar që nga qershori. Ndeshja e Ligës së Evropës me Milanin në “San Siro” e bindi klubin. U rrit interesin mbi lojtarin, aq sa kontaktuan agjentin e tij në fund të ndeshjes “.

Çfarë rolesh mund të luajë Hauge? A është ai një lojtar fleksibël?

“Absolutisht po. Edhe pse pozicioni i preferuar i Hauge është anësori i majtë, ai gjithashtu mund të luajë shumë role të tjera. Në fakt, ai u përdor si një anësor i djathtë dhe gjithashtu luajti si qendër sulmues për Norvegjinë U21. Përveç kësaj, ai gjithashtu luajti mesfushor dikur”.

Jens te Bodø / Glimt këtë vit ka shënuar shumë gola dhe ka dhënë disa asistime. A do të jetë ai në gjendje të përsërisë të njëjtat numra edhe në kampionatin italian?

“Numrat e Hauge në Eliteserien këtë sezon kanë qenë mbresëlënës, por do të ishte çmenduri të prisnim të njëjtat numra në Serie A. Hauge ishte një nga lojtarët më të mirë në Norvegji këtë vit, por Seria A është në një nivel plotësisht ndryshe dhe lart. Do të duhet pak kohë për tu mësuar të luaj në një kampionat si ky, por Hauge duket i gatshëm”.

Milani ka ndërtuar një ekip shumë të ri këtë vit. A mendoni se Hauge shpejt mund të integrohet në ekip dhe menjëherë të bëhet vendimtar?

“Unë mendoj se Hauge është shumë i motivuar dhe i gatshëm për të filluar këtë kapitull të ri të karrierës së tij. Ai është në formë të shkëlqyeshme. Tani do t’i duhet kohë për t’u vendosur në ekip dhe për të mësuar sistemin e menaxhimit dhe stilin e lojës, por – e përsëris – ai duket më shumë se i gatshëm për këtë sfidë të re.

Dje ai bëri debutimin e tij me ekipin kombëtar norvegjez dhe është një djalë i ri me shumë vetëbesim, pa qenë mendjemadh. Kur Bodø / Glimt luajti në San Siro, Jens tregoi se nuk ka frikë nga sfidat e mëdha dhe mendoj se ai ka treguar se është i aftë të krijojë shumë probleme për mbrojtësit e Serie A”.

Pyetja e fundit: për të marrë një ide, me kë do ta krahasonit?

“Unë mendoj se është e vështirë të gjesh një lojtar për ta krahasuar, por ndoshta unë do ta krahasoja atë me një Mohamed Salah. Ai është një lojtar i guximshëm, nuk ka frikë të përballet me mbrojtësit dhe mjaft i drejtpërdrejtë në stilin e tij të lojës. Por ai është gjithashtu një lojtar lidhës. I aftë për të krijuar mundësi për të tjerët dhe për t’i përfunduar ato vetëm. Pa harruar që është një driblues”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu