Diaz rrëfehet për AS | “Milan, jam i lumtur me ty! Pioli, Ibra, klubi dhe tifozët, kështu nuk vendosim kufinj. Me Atletico…”

Brahim Diaz dha një intervistë të gjatë për mikrofonat e AS para ndeshjes se Champions League ndaj Atletico Madrid. Fantazisti me numer 10 i Milanit foli mbi gjithcka me median iberike…

Mbi momentin e tij: “Më pëlqen të kem lidership dhe të jem protagonist, po, ndjej që personaliteti im është rritur. Unë jam më i pershtatur se një vit më parë, i njoh më mirë shokët e skuadrës dhe puna është më e lehtë”

Kori i tifozëve: “Për mua është e bukur. Kakà është një legjendë, një futbollist që çdo lojtar i ri e admiron, ai ishte i jashtëzakonshëm.

Për mua është një nder, por gjithashtu jam mirënjohës tifozëve për mënyrën se si ata më trajtojne, për dashurinë që nga dita e parë. Unë përpiqem ta kthej atë duke bërë mirë në fushë”.

Për Scudetto: “Nëse synojmë Scudetto? Po, do të jetë një luftë e ekuilibruar me shumë skuadra të përfshira. Ne jemi mirë, mendojmë nga loja në lojë, por mund të them se kemi një grup me talent, sakrificë, një mjedis që përzien në mënyrë të përkryer rininë dhe përvojën … Ne do të luftojmë deri në ditën e fundit “.

Për fillimin e tij të sezonit: “Këtë vit kam më shumë gola, është e vërtetë, dhe dua të ndihmoj ekipin duke luajtur pranë zonës kundërshtare. Golat janë te rendesishem, por unë jam shumë më i interesuar për rezultatet”.

Për golin e preferuar me kuqezinjte: “Epo, pas shtatë vitesh pa luajtur në Ligën e Kampionëve, nuk do ta harroj kurrë shënimin e 1-2 në Anfield, por gjithashtu më pëlqeu ai që shenova kundër Juventusit një vit më parë”.

Për rolin e tij ideal: “Unë përshtatem me të gjitha rolet, por është e vërtetë që pas sulmuesit të parë ndihem shumë rehat. Më pëlqen të menaxhoj hapësirat midis linjave dhe të marr shumë topa, siç ndodh në atë zonë”.

Fanella me numër 10: “Të gjithë e dinë sasinë e talenteve që e kanë veshur dhe për mua është një privilegj. Shpresoj të jem në lartësinë e saj, po përpiqem me gjithë forcën time”.

Për Paolo Maldini: “Ne kemi një marrëdhënie të mrekullueshme, ai ka besim të madh tek unë, vlerëson talentin tim dhe i jam shumë mirënjohës atij dhe Massara, Gazidis, trajnerit: të gjithë donin që unë të isha këtu. Paolo si lojtar ishte një legjendë dhe po dëshmon gjithashtu vlerën e tij si menaxher”.

Për Theo Hernandez: “Me mua ai eshte fantastik brenda dhe jashtë fushës. Ai më ndihmoi shumë: të gjithë e panë futbollistin e madh që është, por ju siguroj se ai është edhe më i mirë si person.

Treshja me të dhe Castillejo? Epo, unë jam më i qeti nga të tre (qesh) por ne argëtohemi shumë së bashku. Të kesh shokë si ata jua bën jetën më të lehtë. Dhe po, qe bejme shaka është e vërtetë: në autobus ne gjithmonë i shqetësojmë ata që ulen përpara nesh”

Për Ibra: “Ai është si një vëlla më i madh. Ai gjithmonë kërkon maksimumin, por pastaj te jep këshilla të mëdha. Ka dashuri të madhe për mua dhe kjo më ka dhënë besim. Ai gjithmonë bën një ndryshim, pavarësisht nëse luan apo jo: ta kesh atë në ekip është një plus. Ai është akoma shumë i fortë dhe e tregon atë në çdo seancë stërvitore”.

Për Ligën e Kampionëve: “Liverpool është shumë i fortë dhe loja ishte e vështirë. Ne u munduam në fillim, por më pas treguam talentin tonë. Të shënosh dy gola në Anfield nuk është e lehtë: ne do të vazhdojmë të luftojmë në grup.

Në shtëpi për Milanin , e gjithë bota e di, do të jetë një natë e veçantë. Atletico është një rival i fortë, do të jetë një ndeshje e vështirë për të dyja skuadrat. Ne i kemi armët tona, plus që luajmë në shtëpi”.

Për ndeshjen kundër Atletico Madrid: “Fakti ështe qe ata janë një ekip jo vetëm i pasur me talent, por edhe që punojnë shumë mirë dhe shumë të gatshëm për të sakrifikuar. Ata kanë lojtarë shumë të fortë dhe unë nuk zgjedh një sepse do të ishte e padrejtë. Pastaj preferoj të përqendrohem te Milani: edhe ne jemi të jashtëzakonshëm dhe me të bashkuar se kurrë ”.

Për Ancelottin: “Carletto është një trajner i madh dhe një person i veçantë, për atë që e njoha. I jam shumë mirënjohës atij, por tani jam i fokusuar te Milani.”

Për vendimin për t’u kthyer në Milano: “U ktheva sepse Milani është një ekip i madh dhe menjëherë ndjeva dashurinë e klubit dhe tifozëve të tij.

Kam kaluar një kohë të mrekullueshme atje vitin e kaluar dhe madje tani jam shumë i lumtur këtu. E ardhmja? Unë me të vërtetë nuk e mendoj. Më pëlqen e tashmja dhe jam i lumtur, dua të vazhdoj të ndihmoj Milanin me gola, asistime dhe mbi të gjitha shumë punë”.

Ekipi kombëtar: “Paraqitja ime e vetme me ekipin kombëtar të moshuar, kundër Lituanisë, ishte e veçantë: shumë shokë të skuadrës debutuan me mua dhe unë madje arrita të shënoj një gol.

Ishte një ndjenjë e jashtëzakonshme dhe unë do të vazhdoj të jap gjithçka në fushë , duke pritur një një telefonatë tjetër nga trajneri. Nëse bëj mirë, herët a vonë ajo do të vijë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu