Diaz rrëfehet në “360 gradë”: E dua Zidane dhe Realin, por sfida ime quhet Milan! Do t’ia dal

Brahim Diaz ka nisur pak nga pak që të fitojë vendin e titullarit te Milanit, edhe në sajë të mungesave, duke shënuar edhe një gol dhe duke qenë vendimtar në lojën kuqezi.

I intervistuar nga gazeta spanjolle “AS”, pasi u grumbullua te Spanja U-21, fantazisti kuqezi ka folur rreth gjithçkaje.

Si është kthimi në ekipin kombëtar pas një kohe të gjatë?

“Gjithmonë një krenari të përfaqësosh Spanjën, ndihem me fat”

Ju keni qenë gjithmonë protagonist i shkëlqyeshëm i ekipit U-17 dhe U-19: a ishte zhgënjyese për ju që të shihni veten jashtë U21?

“Kjo ishte për faktin se nuk kisha vazhdimësi. Tani jam këtu dhe jam shumë i lumtur”.

A ju dhemb të humbni Lojërat Olimpike?

“Tani jemi në vitin 2021. Duhet të mendoj për atë që po vjen. Përfaqësimi i vendit në Lojërat Olimpike është një gjë e mrekullueshme, duhet të punoj për këtë”.

A ëndërroni Olimpiadën, Evropianin U-21, madje edhe ekipin kombëtar të të moshuarve?

“Do të punoj për këtë. Jam ambicioz, është e qartë, por unë duhet të punoj pak nga pak dhe ta fitoj atë në fushë. Ne duhet të shohim për një afat të shkurtër, tani unë jam me U21, atëherë do të shohim.”

Crotone-Milan 0-2: per Brahim Díaz un debutto alla Ibrahimovic

A do të hiqnit dorë nga pushimet nëse do t’ju telefononin nga për një nga 3 kompeticionet e përmendura?

“Do të isha shumë i lumtur! Do të isha atje pa dyshim, shpresoj që mund të jetë kështu”.

Si ishte përshtatja në Itali?

“Shumë mirë. Ata më pritën mrekullisht. Jam shumë i lumtur, kemi një kimi të mirë dhe shpresoj se do të vazhdojmë kështu”.

A prisnit të ambjentoheshit kaq shpejt?

“Përshtatja është zakonisht e ngadaltë, por në rastin tim ishte shumë e shpejtë. Unë jam shumë i lumtur, në një grup shumë të shëndetshëm, ambicioz dhe me cilësi të lartë. Ne duam të bëjmë gjëra të mëdha”.

Cili është ndryshimi midis Anglisë, Spanjës dhe Italisë?

“Çdo futboll është i ndryshëm. Ai italian është pak më taktik se të tjerët, ka edhe një pjesë fizike. Gjë e mirë për mua të kem luajtur në tre vende të ndryshme që të jem në gjendje të rritem si lojtar”.

Diaz a Sky Sport: "Spero che il gol possa essere il primo di molti. Ora  testa alla prossima partita" - IlMilanista.it

Si është Ibrahimovic për atë që e keni njohur?

“Ju tashmë e keni parë sa i madh është ai si lojtar dhe në dhomën e zhveshjes është po aq i madh! Ai është një person fantastik që dëshiron të ndihmojë”.

Ju donte gjysma e Evropës, pse zgjodhët Milanin?

“Ishte e vërtetë që kishte shumë oferta, por Milani është një klub historik, me një projekt të shkëlqyer që ka fituar të gjitha ndeshjet që pas karantinës. Dashuria që ata më treguan dhe interesi që kishin për mua më bënë të zgjedh këtë klub të madh”.

Dëshira për ta rikthyer Milanin atje ku i përket a është një sfidë personale?

“Po flasim për një klub shumë të madh, me shumë histori dhe një projekt të mirë. Ekziston një grup shumë i shëndetshëm, tani ka një kimi fituese dhe ne po vazhdojmë në këtë rrugë. Qëllimi është të bëjmë që Milani i madh të kthehet dhe mendoj që ne po e arrijmë atë. Ka shumë shpresë, kemi një ekip fitues”.

Pse vendosët të largohesh nga Real Madrid këtë verë?

“Më duhej vazhdimësi, të kisha mundësinë të luaja për minuta të tëra. Asgjë nuk ka ndryshuar me Real Madridin. Dua të jem unë, për të treguar futbollin tim. Historia ime ka takuar një klub të rëndësishëm si Milanin, dua të rritem, të mësoj dhe të përmirësohem”.

CM: Zidane asked Real Madrid not to lose Brahim - he will be watched  closely in Milan

Si është marrëdhënia juaj me Zidane?

“Unë kam shumë dashuri për Zidane. Ai ishte një lojtar i madh dhe është fitues si trajner. Gjithmonë më jepte këshilla të mira. Unë i mbaj ato që më tha, por kam shumë dashuri për të”.

Pra, nuk kishte probleme me Real Madrid?

“Jam i përqendruar te Milani dhe mendoj vetëm të jap më të mirën për Milanin. Siç thashë, kam shumë dashuri për të gjithë në Real Madrid”.

A jeni penduar që keni nënshkruar për Real Madrid?

“Aspak! Është Real Madrid …”.

Jeni i sigurt që do të luani me Real Madrid në të ardhmen?

“Unë jam përqendruar te Milani këtë vit. Dua të jap gjithçka për ta, pastaj do të shohim…”.

Dëshironi të tregoni talentin tuaj në futbollin profesionist?

“Kjo është ajo që unë dua: të tregoj potencialin tim. T’i tregoj botës atë që mund të jap. Shpresoj të jem në një nivel të mirë”.

Jeni i majtë apo i djathtë?

“Unë gjithmonë dua ta lë këtë pyetje të hapur, sepse kundërshtarët nuk e dinë atë. Luaj me të dy këmbët, e kam këtë lehtësi. Të gjuaj kur jam djathtas dhe të drejtoj topin kur jam majtas…”.

Si arritët të bëheshit funksional me të dy këmbët?

“Kam qenë gjithmonë me topin, që kur isha fëmijë. Ai ishte shoku im më i mirë. Gjithmonë doja të përmirësohesha në të gjitha aspektet dhe të dija se si t’i përdorja të dyja këmbët ishte njëra prej tyre. E përmirësova këtë, duke praktikuar. Kur pashë që kam shkelmuar shumë me djathtas, ndryshova me të majtën”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu