Di Marzio: “Dy oferta të refuzuara nga Raiola për Donnarumma, kërkesa e tij duket çmenduri!”

Në një periudhë pushimi pa pasur shumë nevojë tjetër për të folur, dilema Donnarumma lindi përsëri. Tani të gjithë e dinë: kontrata e portierit pritet të skadojë për disa muaj dhe ende nuk ka marrëveshje rinovimi.

Milani, i cili deri më tani ka punuar nën tryezë për këtë operacion, vazhdon të mos jetë shumë i paekuilibruar në këtë drejtim.

Ndërkohë, thashethemet mbërrijnë nga burime të shumta, disa pozitive – si La Stampa e djeshme -, por të tjera jo edhe aq…

Gjatë transmetimit “23” në Sky Sport, pati një fjalim të rëndësishëm nga Gianluca Di Marzio për këtë çështje.

Dhe deklaratat e tij rrezikojnë të nxisin polemikat rreth figurës së Mino Raiola, të treguar nga tifozët e Milanit si fajtori kryesor për këto vonesa.

Eksperti i njohur i tregut të transferimeve foli për një ofertë të rëndësishme nga kuqezinjtë që u refuzua nga agjenti.

E para, ajo e disa muajve më parë, prej 6 milion plus një bonus në rast kualifikimi për në Champions League, u kthye menjëherë te dërguesi; e dyta, më e fundit, me 7 milion euro plus një bonus (përsëri i lidhur me Ligën e Kampionëve) për pesë vjet.

Fatkeqësisht, kjo gjithashtu nuk i plotëson kërkesat e Raiola-s, i cili, megjithë krizën për shkak të pandemisë, kërkon vërtet diçka të bujshme.

Sipas raportimit të Di Marzio, në fakt, kërkesa e agjentit do të ishte 12 milion euro në sezon për klientin e tij, praktikisht dyfishi i ofertës së Milanit ose pothuajse. Përveç kësaj, Raiola dëshiron të kuptojë se cilat janë planet e ardhshme të klubit sepse ai ka vetëm një dëshirë për Gigio: të luajë vazhdimisht Ligën e Kampionëve.

Një kërkesë e rëndësishme që një klub si kuqezinjtë, edhe pse në rritje krahasuar me vitet e fundit, sigurisht që nuk mund ta premtojë.

Negociatat, përfundon gazetari, janë në gatishmëri: ka pasur kontakte të reja ditët e fundit, por situata nuk ndryshon.

Është e qartë se Milani nuk do ta pranojë kurrë propozimin e Raiola. 12 milion janë shumë, shumë për arkat, veçanërisht me një krizë të vazhdueshme për shkak të Covid.

Ata janë madje shumë më tepër sesa ato që percepton Zlatan Ibrahimovic, njeriu që zhvendos vërtet ekuilibrin e ekipit.

Donnarumma është një portier i shkëlqyeshëm dhe është i destinuar të bëjë histori në rolin e tij, por këto shifra janë të paimagjinueshme për futbollin e sotëm.

Në fakt, jo vetëm kuqezinjtë: asnjë klub në Evropë në këtë moment nuk do të ishte i gatshëm të vinte kaq shumë para në pjatë për të, edhe nëse ishte në një transferim falas.

Shpresojmë që mendja e shëndoshë dhe mbi të gjitha dëshira e Gigio për të qëndruar do të mbizotërojë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu