Dhurata e Gallianit me 200 mijë euro ka shpërthyer! Milani fërkon duart: dy rrugë në fund të sezonit

Protagonist i madh i gjysmëfinales së Kupës së Italisë midis Atalanta dhe Napoli ishte Matteo Pessina. Në fitoren 3-1 të bluzinjve, mesfushori sulmues ishte vendimtar me dy golat e tij.

Risultato immagini per pessina atalanta

Performancë e rëndësishme nga mesfushori sulmues i lindur në 1997, gjë që konfirmon rritjen e tij të vazhdueshme këtë sezon. Në atë të kaluar ai kishte bërë shumë mirë si huazim te Hellas Verona, ndaj klubi i Bergamos vendosi ta rikthejë atë nën urdhërat e Gian Piero Gasperini dhe performanca e lojtarit është e shkëlqyeshme.

Atalanta i gëzohet Pessina, tashmë i thirrur nga Roberto Mancini në ekipin kombëtar të Italisë.

Risultato immagini per pessina atalanta

Mesfushori sulmues i lindur në Monza ka ende hapësirë ​​të konsiderueshme për përmirësim. Për shembull, ai mund të bëhet më vendimtar në zonën golt: në këtë Serie A 2020/2021 vetëm 1 gol në 13 paraqitje për të.

Por Milani po buzëqesh edhe për performancat e Pessina. Në fakt, klubi kuqezi ka një klauzolë në favor të saj që e lejon fitojë 50% të të ardhurave nga çdo shitje në të ardhmen. Kjo klauzolë u përfshi në marrëveshjen me Atalanta kur lojtari u shit te zikaltërit si pjesë e operacionit që solli Andrea Contin në Milano në verën e 2017.

Risultato immagini per pessina milan

Milani në fund të sezonit do të duhet të marrë në konsideratë nëse do të negociojë me Atalanta për riblerjen e Pessina me një çmim të favorshëm, pikërisht për shkak të klauzolës së lartpërmendur, ose nëse do të lejojë lojtarin të vazhdojë të luajë në Bergamo në pritje të një shitje të mundshme që do të lejonte drejtuesit kuqezi të fitonin 50% të shumës së rënë dakord për transferimin.

Të dy rastet janë në favor të Djallit, vëzhguesit e të cilit nuk dështojnë të ndjekin ndeshjet e Pessina për të vlerësuar nëse ai mund të jetë një përforcim funksional i projektit tekniko-taktik të Stefano Pioli.

Risultato immagini per pessina verona

Pessina duket se është e destinuar të rritet më tej me një trajner si Gasperini, i aftë për të rritur elementet në dispozicion të tij.

Milani vëzhgon dhe do të bëjë konsideratat e tij në fund të sezonit. Shumë do të varet edhe nga ajo që do të ndodhë me Brahim Diaz, i cili ka mbërritur në huazim dhe mund të kthehet në Real Madrid.

Kujtojmë që Pessina ishte dhurata e Adriano Gallianit me vetëm 200 mijë euro kur në vitin 2015 ia mori Monza-s.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu