Der Spiegel: “Super League, Milani dhe Interi do të kishin qenë më pak të paguarat!”

Superliga tashmë është një kujtim, por tani hetohet më shumë se kurrë, sfondi dhe klauzola e marrëveshjes që lidhte 12 klubet e copëtuara, nga Real spanjoll, Atletico dhe Barcelona te Juventusi italian, Inter dhe Milan, pa harruar anglezët…

Der Spiegel zbulon se si Milan dhe Inter në lidhje me Serinë tonë A, janë trajtuar më keq se të tjerët ekonomikisht…

Në fakt, të dy milanezet, së bashku me Atletico Madrid dhe Borussia Dortmund, nëse kjo e fundit do të kishte pranuar, do të kishin mbledhur 3.8% të totalit për t’u ndarë midis klubeve pjesëmarrëse.

Megjithatë, të gjithë të tjerët, përfshirë Juventusin, do të kishin marrë të ardhura prej 7.7 përqind, më shumë se dyfishi i Interit dhe Milanit.

Nga ana tjetër, Real Madrid dhe Barcelona do të kishin marrë 60 milion euro secili më shumë se çdo klub tjetër.

Përveç kësaj, secili klub do të kishte treguar ekskluzivisht 4 ndeshje në kanalin e tij; ndërsa klauzolat e daljes ishin të larta.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu