Dëmtimi i Ibrahimovic, përditësimi i fundit: futemi te java vendimtare

Java që sapo ka filluar do të jetë vendimtare për Milanin. Jo vetëm për tregun e transferimeve ose për ndeshjet testuese që do të bëhen gjithnjë e më sfiduese. Por edhe për rimëkëmbjen e udhëheqësit të vërtetë ofensiv të ekipit të Stefano Piolit.

Zlatan Ibrahimovic është gati të kthehet në fushë në ditët e ardhshme.

Sot Tuttosport përditësoi situatën në lidhje me gjendjen e sulmuesit, i cili iu nënshtrua një operacioni në kërcun e gjurit në fund të sezonit të kaluar.

Ibra punoi me forcë dhe qëndrueshmëri në një nivel individual, midis seancave në palestër dhe fizioterapisë. Si zakonisht, suedezi nuk e kurseu veten: ai e di që viti i ardhshëm ndoshta do të jetë viti i tij i fundit në një nivel të lartë, i kompletuar me një kthim në Champions League.

Këtë javë, pra, do të fillojë faza e dytë e shërimit të Ibrahimovic. Jo më terapi të izoluara: sulmuesi do të jetë në gjendje të stërvitet në Milanello, por jo ende me pjesën tjetër të shokëve të tij të skuadrës.

Do të jete radha e punës individuale, por edhe ushtrimet me topin.

Prandaj do të jetë e rëndësishme që Ibra të shijojë ajrin e barit dhe lëkurës pas kaq javësh mungesë.

Do të duhet pak kohë për të arritur, por qëndrueshmëria dhe forca atletike e klasës ’81 janë jashtë normales, edhe në moshën 40 vjeç.

Sidoqoftë, suedezi do të kthehet në stërvitje me shokët e tij të skuadrës vetëm në maksimum 7-10 ditë.

Qëllimi është që të kthehet në dispozicion të Piolit në kohë për ndeshjen e parë në Serie A, e planifikuar për 23 gusht kundër Sampdoria.

Edhe pse Ibra do të përpiqet të djegë kohën dhe të zbresë disa minuta në ndeshjen e fundit miqësore të verës, atë të 14 gushtit në Trieste kundër Panathinaikos.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu