Dëmtimi i Calhanoglu prish planet e Piolit: zëvendësuesit e mundshëm dhe tre zgjidhje!

Dëmtimi i Hakan Calhanoglu në një cikël ndeshjesh që janë afër mes tyre është një problem i madh për Stefano Pioli, duke pasur parasysh që turku ka qenë gjithmonë një pikë referimi për trajnerin, që e ka aktivizuar thuajse gjithmonë atë që nga debutimi i tij në stolin kuqezi kundër Lecce.

Sidoqoftë, trajneri kuqezi nuk është tipi i personit që “vajton” mungesat dhe dëmtimet dhe kjo gjë u pa edhe me Ibrahimovic dhe Rebic jashtë.

Menjëherë, Pioli ka nisur të mendojë alternativën e turkut, që do të kthehet në datën 1 nëntor, ndaj Udinese, sipas “Sky Sport”.

Padyshim që zëvendësuesi natyror i turkut është Brahim Diaz. Spanjolli, i cili arriti nga Real Madrid këtë verë, është i përsosur për rolin e mesfushorit sulmues pas pykës në Milanin me 4-2-3-1.

Diaz tashmë ka treguar në këto ndeshje të para të sezonit se ai ka një potencial të shkëlqyeshëm nga pikëpamja teknike dhe kush e di nëse mungesa e Calhanoglu nuk do ta lejojë atë të shpërthejë për të mirë.

Megjithatë, nuk është vetëm kjo zgjidhje. Ndeshjet janë të shumta dhe Pioli gjithashtu mund të zgjedhë zgjidhje të tjera. Për shembull, zhvendosja ndërmjet Rafael Leao ose Rebic në qendër dhe formimi i një lloj 4-4-2, me një sulmues të dytë afër Ibrahimovic dhe dy anësorëve sulmues (Rebic / Leao / Hauge) dhe (Saelemaekers / Castillejo) më gjerë.

Një zgjidhje interesante, gjithashtu sepse për momentin në skuadër nuk ka asnjë lojtar si Calhanoglu, i cili arrin të ndërthur imagjinatën dhe sasinë në të njëjtën kohë.

Më në fund, ne parashtrojmë një hipotezë përfundimtare: playmaker Tonali. Padyshim që gjithçka duhet studiuar dhe vlerësuar, por ka arsyen e vet.

Në këtë moment Ismael Bennacer dhe Franck Kessie janë të pa lëvizshëm për Piolin dhe prandaj kush e di që tekniku nuk mund të vendosë ish-lojtarin e Brescias në atë pozitë.

Një tërheqje e Tonalit është gjithashtu e mundur, në mënyrë që të kalojë në 4-3-3 me Bennacer dhe Kessie mesfushorë krahu.

Me pak fjalë, zgjidhjet janë atje, por Pioli shpreson të bëjë pa Calhanoglu për një kohë shumë të shkurtër.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu