Deklarata mbi finalen e Manchester, Juve-Milan! Tifozët kuqezi “sulmojnë” Costacurta!

Alessandro Costacurta ka një histori të shkëlqyer të lidhur me Milanin, e përbërë nga 663 paraqitje dhe 24 trofe të fituar. Ai ishte pjesë e një mbrojtjeje të nivelit shumë të lartë me legjenda të tilla si Franco Baresi dhe Paolo Maldini, pa harruar Mauro Tassotti.

Pas aventurës si futbollist në fund të sezonit 2006/2007, ai provoi përvojën si trajner por zgjati vetëm 14 ndeshje në stolin e Novara në Serie B. Ai ka qenë komentator i Sky Sport për vite me radhë dhe ka marrë shumë kritika nga tifozët rossoneri për disa nga konsideratat e tij.

Kritikat e fundit të arritura në Costacurta kanë qenë të ashora. Ish-lojtari në një fjalim në Sky Sport u kthye për të folur në lidhje me finalen e famshme të Ligës së Kampionëve të luajtur nga Milan dhe Juventus në Old Trafford në Manchester në 2003.

Këto janë fjalët e tij për këtë temë: “Ne ishim të lidhur me lojtarët e Juventusit, ishte një ndjesi e veçantë. Ishte si një ndeshje mes miqsh, por ne po luanim trofeun më të rëndësishëm në botë. Ne mundëm një ekip shumë të fortë, nëse Nedved do të kishte qenë atje do të kishte qenë një ndeshje ndryshe”.

Costacurta kujtoi mungesën përmes pezullimit të Pavel Nedved, një faktor që tifozët e Juventusit e mbajnë mend gjithmonë dhe për të cilin tifozët e Milanit i ngacmojnë ata me shprehjen tani të famshme “nëse do të ishte Nedved”.

Fakti që Billy theksoi këtë aspekt nuk u tret mirë nga disa tifozë kuqezi, të cilët shfrytëzuan rastin për ta kritikuar atë më tej në Twitter.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu