Daniel vendos rekordin e dinastisë “Maldini”, por Paolo pritet si legjendë në Anfield! Nata e bukur jashtë futbollit…

Dje Milani humbi ndaj Liverpool, por ishte një mbrëmje speciale veçanërisht për Daniel Maldini.

Sulmuesi i Milanit, në fakt, bëri debutimin e tij në Ligën e Kampionëve. Pioli i dha atij rreth 7 minuta, por klasa e vitit 2001 nuk ishte në gjendje të linte gjurme në një kohë kaq të shkurtër. Do të ishte shumë për të kërkuar një gol, por me siguri data e djeshme duhet të shënohet në kalendarin e familjes Maldini…

Në këtë drejtim mund të themi se Daniel Maldini mund babanë e tij Paolo.

Po, sepse nëse Danieli bëri debutimin e tij në Ligën e Kampionëve 19 vjeç e 11 muaj, Paolo e bëri atë në 20 vjeç.

Për të qenë të saktë, drejtori i zonës teknike kuqezi bëri debutimin e tij kundër Levski Sofia në 1988.

Më shumë u nda nga gjyshi i tij Cesare, i cili bëri debutimin e tij në 23 vjeç kundër Saarbrucken në 1955.

Me pak fjalë, në historinë e Milanit dhe Ligës së Kampionëve është gjithmonë një Maldini.


Fabio Capello komentoi debutimin e Daniel Maldini në Ligën e Kampionëve në Sky Sport 24, duke folur për emocionin e ndjerë nga Paolo Maldini kur pa djalin e tij të luante në kompeticionin kryesor evropian:

“Unë mendoj se Paolo Maldini ishte i emocionuar kur pa këtë ndeshje të luajtur me djalin e tij Daniel , i cili është vazhdimi i gjithçkaje që ata kanë bërë si familje”

Paolo ishte ylli i Anfield. Ai do të ketë dhënë dhjetëra fotografi, selfie, autografe dhe të gjitha me një buzëqeshje.

Ishte në kthimin e tij të madh në Ligën e Kampionëve pas 7 vitesh mungesë, si menaxher, kundër atij Liverpooli të dhimbjeve dhe gëzimeve, sepse pas Stambollit do të ketë gjithmonë Athinë.

Van Dijk, kolona e të kuqve, gjithashtu e ndaloi atë në fund të lojës. Paolo vuri dorën në qafë, pëshpëriti disa “je i mirë, jeni i fortë”, gjëra të tilla.

Holandezi postoi foton në Instagram në shenjë respekti, sepse mund të fitosh 3-2, 4-0, 5-1 ose të humbësh 0-1 në shtëpi, por do të mbash një foto me Maldinin…

Luis Garcia dhe Hyypia gjithashtu komentuan postimin me emocione duartrokitëse, dy që Paolo për fat të keq i njeh mirë, në rikthimin e Stambollit dhe makthet e Rossonerëve.

Ian Rush gjithashtu postoi një fotografi me Maldini. Sulmuesi historik i Liverpoolit, 346 gola nga 1980 në 1996, dy Kupa Evropiane, për të gjithashtu një parantezë te Juve në 1987-88, shkruajti titullin:

“Çfarë pamje për të mirëpritur një legjendë si Paolo në Anfield”. Klopp bëri të njëjtën gjë. Pas ndeshjes, në krah, pavarësisht humbjes 3-2, Jurgen dhe Maldini biseduan deri në mesnatë dhe më gjerë. Massara dhe Pioli gjithashtu u afruan, por shumicën e kohës ishin vetëm ata të dy.

Të qeshura, buzëqeshje, shumë futboll. Pa e vënë dorën para gojës, duke e fshehur buzën.

“Ne folëm për madhësinë e klubeve tona. Ka shumë respekt ”, tha Paolo. I cili më pas përqafoi Danielin. Të gjitha larg kamerave, reflektorëve dhe iPhone -ve gati për t’i xhiruar, sepse kështu funksionon mes tyre.

“Të kesh babanë midis tribuns nuk është e këndshme – tha një herë Paolo -, askush nuk e di më mirë se unë. Fati i tij është se ai nuk luan të njëjtin rol si unë… ”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu