Daniel Maldini, prapaskena e CM: një ofertë nga Serie A është refuzuar! Strategjia e Milanit…

Gjysmë ore në fushë në Nice në një miqësore. Një prani e vazhdueshme, midis goditjeve akute të gjeniut dhe një talenti që ende nuk ka shpërthyer plotësisht.

Daniel Maldini është padyshim një nga lojtarët më të mirë të rinj nga akademia kuqezi në vitet e fundit.

Maldini junior është një fëmijë i artit. Shumë shpresojnë se do të rritet dhe do të arrijë rezultate të ngjashme me ato të babait Paolo, drejtorit aktual të zonës teknike. Nuk do të jetë e lehtë, por ka shumë besim tek Daniel, edhe nga ana e klubit që e konsideron atë një element të dobishëm në kauzë…

Nuk është rastësi që Calciomercato.com ka zbuluar një prapaskenë. Një klub i Serie A do të kishte bërë kohët e fundit një propozim konkret për klasën e vitit 2001. Një ofertë huazimi për t’i dhënë Maldinit mundësinë për të luajtur vazhdimisht dhe për t’u larguar nga Milanello.

Po flasim për Spezia. Duket se drejtuesit ligurianë, në takimin e fundit në Casa Milan me drejtuesit e Rossonerëve, kërkuan kartonin e Daniel Maldinit në huazim për një sezon. Një përpjekje që, megjithatë, duket se ka dështuar.

Ekspedita e La Spezia në Milano nuk dha rezultate pozitive. Klubi bardhezi ka kërkuar Maldinin dhe Pobegën, por për të dy klubi ka vënë veton. Veçanërisht zgjedhja për djalin e artit, i cili ndoshta mund ta kishte atë vazhdimesi dhe të shpërthente në huazim në një ekip të ri si ai i Thiago Motta te Spezia.

Sidoqoftë, plani i Milanit për 20-vjeçarin është shumë i qartë. Synimi është ta bëjë atë të rritet dhe të piqet në Milanello, pa e dhënë hua majtas dhe djathtas.

Zgjidhja e rritjes së talenteve diku tjetër është ndonjëherë fituese, si në rastin e Pobega e cila ka bërë shumë mirë si në Pordenone ashtu edhe në La Spezia.

Por në raste të tjera rrezikon të jetë presion i madh, siç dëshmohet nga talentet e rinj që nuk kanë shpërthyer kurrë pas kaq shumë transferimeve të përkohshme (shih Mastour ose Plizzari).

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu