Dalot si idhulli i tij Maicon: e para në San Siro është një shfaqje! Ose më saktë një “puls i lartë”

E kanë krahasuar pak me Cancelo dhe pak me Dani Alves, edhe pse idhulli i tij ka qenë gjithmonë Maicon.

Dhe nëse Diogo Dalot – në ndeshjen debutuese kundër Celtic – nuk u paraqit aq mirë në duelin me Laxalt dhe nuk shtyu siç mund të bënte, me Sparta Praga ai imitoi ish-brazilianin e Interit.

Në krahun tjetër, sepse Pioli e vendosi atë në të majtë dhe jo në të djathtë, duke i dhënë pak pushim Theo Hernandez, i cili nuk kishte filluar nga stoli që nga derbi në 21 shtator 2019.

Pioli: "I'm very fortunate to coach many starters, we must keep our feet  firmly on the ground, Tonali has taken two steps forward, Dalot is a strong  guy" | Rossoneri Blog -

Dalot “huazoi” gjithashtu një goditje nga Quaresma (të famshmen trivela) , gjë që nuk është për t’u habitur duke qenë se si fëmijë ai gjithmonë shikonte Serie A në TV.

Në 57’, një asist i shkëlqyer nga anësori, i cili shërbeu për Leao në qendër, ku portugezi tjetër e dërgoi lehtësisht në rrjetë.

Por, mbrëmja e Dalot nuk u ndal këtu. Në minutën e 66-të me “ftesën” fantastike të Bennacer, realizoi duke mos lënë asnjë mundësi për portierin Heca.

Nxënësi i Mourinhos

Një gol dhe një asistim. Ndaj ekipit të Pragës, e cila për një letër dallon nga Braga, ku Diogo filloi të luante para se të kalonte dhjetë vjet në Porto dhe duke e bërë Mourinho të dashurohej me të, i cili e kërkoi atë për Unitedin e tij pasi futbollisti i lindur në vitin 1999 sapo kishte luajtur tetë ndeshje me të mëdhenjtë:

Mourinho plans to reunite with his former player Diogo Dalot

“Ai është mbrojtësi i ri më i mirë në Evropë, do të qëndrojë këtu për 10 vjet”, tha Special One, duke justifikuar një investim prej mbi 20 milion paund për një djalë as njëzet vjeç.

Aty, një raport i mirë me dhomën e zhveshjes, shakatë e ndara me shumë portugezë dhe orët para Netflix për telefilmin Bird Box.

Por edhe vështirësitë dhe dëmtimet që, së bashku me shkarkimin e Mourinhos, do ta çojnë atë gjithnjë e më larg nga bota e Djajve të Kuq.

Më në fund ardhja e Solskjaer, i cili kërkon dhe siguron Aaron Ëan-Bissaka. Vitin e kaluar vetëm 577 minuta, atëherë Milan përfitoi dhe e huazoi atë në orët e fundit të merkatos së verës.

Diogo Dalot describes Jose Mourinho as an influence behind his transfer to  Man United | Manchester United

Dëmtimet

“E vështirë të arrish në një ekip të shkëlqyer, madje edhe më e vështirë për të qëndruar”, tha ai sapo arriti në Manchester, ekipi i tij i preferuar.

Ronaldo, legjenda e tij, luajti atje. Në lojë ai gjithmonë zgjodhi Djajtë e Kuq, kushedi dhe sa ndeshje kundër Milanit në dhomë gjatë grumbullimit për Kampionatin Evropian U17 në 2016.

Mourinho: Dalot is Europe's best full-back in his age group - AS.com

Portugalia e tij e fiton trofeun dhe ai është i bindur se mund të bëjë rrugën e tij në futboll, sepse  shënon në gjysmëfinale dhe finale me Hollandën dhe Spanjën.

Kuqezinjtë shpresojnë për një vit si protagonist, një që është imun ndaj dëmtimeve. Kur ai po luante në Premier League, në dëshpërim për një tjetër ndalesë, fluturoi për në Kinë te Eduardo Santos, fizioterapisti i Shangait SIPG i përcaktuar “Doktor i Mrekullive”, për të zgjidhur një problem në ijë.

Ishte shtator 2019, disa muaj më parë – me një pjesë të pagës së parë të marrë nga United – ai i kishte dhuruar një fushë Shkollës së Futbollit Fintas, ekipi i tij i parë dhe ku u rrit.

Zhurma e zemrës

I pangopur drejt merlucit portugez dhe “bacalhau”, në Milano ai do të ndiejë mungesën e pashmangshme të plazheve të Portugalisë jugore, ku ai shkonte si fëmijë dhe ku iu deshën 5 minuta për t’u mësuar me ujin e ftohtë të oqeanit.

Iu desh pak për të metabolizuar ngazëllimin e premierës në San Siro: notat e Lil Baby dhe Ha-Ash në kufje, madje edhe një fado të vogël Portugez, pasioni i tij.

AC Milan cruises to 3-0 win over Sparta Prague - Football News - Sportstar  - Sportstar

Pastaj këpucët dhe vendosja në krahun e majtë, për të dhënë dhe për të shënuar.

Rrahje zemre! Në fakt, ai feston duke matur rrahjet e pulsit me gishtat tregues dhe të mesëm në qafë.

Një debutim si ky në La Scala nuk ndodh çdo ditë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu