Daily Mail: 4 klubet me të cilat po negocion Raiola për Donnarumma! Situata e portierit kuqezi

Një nga temat më të njohura në mediat italiane dhe të huaja është sigurisht e ardhmja e Gianluigi Donnarumma. Portieri i Milanit dhe ekipit kombëtar italian, deri më tani, nuk është ende i sigurt se cili do të jetë fati i tij i ardhshëm…

Kontrata që skadon në më pak se tre muaj përfaqëson një gur themeli për Gigio.

Milani ka një pyetje të madhe: a është maksimumi që ai të qëndrojë te kuqezinjtë, pavarësisht kërkesave ekonomike të agjentit Raiola? Apo duhet lënë të largohet dhe të shihen projekte të tjera teknike?

Maja e bilancit është, si zakonisht, Mino Raiola. Agjenti shtyn për një kontratë faraonike, pavarësisht krizës së shkaktuar nga pandemia.

Do të jetë agjenti vullkanik që do ta drejtojë Donnarumma në njërën anë ose në tjetrën.

Ndërkohë, shtypi anglez po flet se cilat klube janë vërtet të gatshme ta marrin pa kosto portierin e lindur në vitin 1999.

Tabloidi britanik Daily Mail raportoi disa pista në lidhje me të ardhmen e Donnarumma.

Një emër që është joshës për disa emra të mëdhenj ndërkombëtarë, veçanërisht nëse do të lëshohej në fund të sezonit, ose të përfshinte klauzolën e përfundimit prej 35 milion euro të kërkuar nga Raiola në kontratë.

Klubi i parë në listën e shkurtër është Chelsea. Klubi i Roman Abramovich ka një problem me portierët për vite me radhë, pasi investimet e bëra te Kepa fillimisht dhe më pas Mendy nuk e bindin klubin.

Hipoteza e Londrës mund të pritet mirë nga Donnarumma.

Një tjetër klub i Premier League që mbetet vigjilent është Manchester United. Për vite me radhë kompania angleze ka vlerësuar cilësitë e Donnarumma, i cili që kur ishte 16-17 vjeç ka përfunduar në fletoren e Djajve të Kuq.

Por kushti për të qenë në gjendje të trajtojë Gigio është largimi i të paktën një prej portierëve aktualë, që janë De Gea ose Henderson.

Pastaj është Paris St. Germain. Klubi i pasur parizian ndjek historinë e Donnarumma, veçanërisht për raportin me Leonardo.

Ish futbollisti dhe menaxheri i Milan do të donte ta sillte Gigio në Francë, mbase i ndihmuar nga miqësia e tij me Raiola.

Më në fund, makthi më i keq i Milanit: një e ardhme te Juventus për Donnarumma. Gazetat italiane shpesh kanë qëndisur, madje edhe në të kaluarën, në një transferim të tij te bardhezinjtë si trashëgimtari i caktuar i Buffon.

Opsioni mbetet i vlefshëm, edhe pse nuk ka gjasa që Gigio të tradhtojë Milanin e tij për një klub tjetër italian dhe rival.

Por, asgjë nuk do të lëvizë deri në fund të sezonit dhe Maldini & Co mbahen fort te oferta 7.5 mln euro dhe bonuse për të arritur te 8 mln euro për 2-3 vjet.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu