Coutinho dhe James, “MARCA”: Ja si po i bën vlerësimet Milani! Rilindja e tyre nga “San Siro”?

Nëse merkato e verës është një gjueti emrash dhe hipotezash me ekipe të mëdha ose jo, faza që i paraprin fillimit të saj karakterizohet edhe më shumë nga një seri thashethemesh që qarkullojnë nga portalet dhe redaksitë nga e gjithë Evropa.

Midis lëvizjeve të personave të brendshëm dhe aktivitetit hetimor të gazetarëve në merkato nuk është e lehtë të kuptohet se cilat negociata mund të bëhen realitet, por, duke parë situatat kontraktuale ose sezonet e disa lojtarëve, është e mundur të hipotezohet se cilët lojtarë do të jenë protagonistë të kësaj merkatoje verore…

Në veçanti, James Rodriguez dhe Philippe Coutinho mund t’i përkasin kategorisë së fundit të përmendur.

Dy fantazistët e Amerikës së Jugut, të dy protagonistë të sezoneve të luhatshme dhe të mbushur me lëndime, po kërkojnë një rilindje pas vitesh jo të mira në gjendjen fizike, por mbi të gjitha të lodhshme nga pikëpamja morale.

Marca, gazeta e famshme spanjolle, ka lidhur të dy emrat me Milanin, i cili është në kërkim të një fantazisti.

Coutinho… – Pa notë mund të quhet sezoni 2020-21 për Coutinho me Barcelonën. Lojtari brazilian, i cili u kthye në Blaugrana verën e kaluar pas huazimit të tij te Bayern Munchen, nuk përsëriti nivelet gjermane, si për pikëpamje të ndryshme me trajnerin Koeman ashtu edhe për shumë dëmtime të pësuara.

Problemi i kofshës në fillim të sezonit dhe mbi të gjitha copëzimi i meniskut, në veçanti, bëri që braziliani të zbriste në fushë për vetëm 14 paraqitje në të cilat ai shënoi 3 gola dhe dha 2 asist.

Për shkak të kontratës që i skadon në 2023, me qëndrimin e trajnerit holandez në Katalonjë dhe ardhjen e Aguero dhe Depay, largimi i tij duket i pashmangshëm dhe synon një klub që mund t’i garantojë atij hapësirë ​​dhe besim.

I ndjekur nga disa klube angleze, vlerësimi aktual i Coutinho ka rënë ndjeshëm krahasuar me shifrat stratosferike të disa sezoneve më parë dhe operacioni mund të vendoset gjithashtu në një huazim me të drejtën e shlyerjes. Një formulë që Milani ka treguar se e vlerëson.

… James Rodriguez – Nëse situata kontraktuale e Coutinho mund të çojë në një formulë huazimi, ajo e James me Real detyron ekipet e interesuara të paguajnë kompensim për të liruar lojtarin.

Kontrata skadon në 2022, James do të kthehet te Real Madrid i Ancelotti por duhet të largohet për në një destinacion të ri.

Agjenti i tij, Jorge Mendes, po bën presion për këtë mundësi dhe do të përpiqet të ulë vlerësimin e klientit të tij për të rritur pretendentët.

Sezoni i James, i cili filloi me një vrull të madh, pa paraqitje të forta të ndjekura nga lojëra zhgënjyese të cilat në total prodhuan 6 gola dhe 9 asistime në 26 paraqitje.

Ashtu si Coutinho, kolumbiani po kërkon një skuadër ku ai mund të rilindë përsëri dhe të demonstrojë se ai ende mund të ofrojë paraqitje gjeniale të futbollit evropian.

Milani, nga ana e tij, është ende duke vlerësuar për fantazistin dhe midis mundësive dhe surprizave mund të përfshijë gjithashtu dy emrat e mëdhenj të Amerikës së Jugut që kërkojnë një mundësi të re.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu