CorSera – Milan, Elliott refuzoi një blerje por i besoi drejtuesve: prapaskena e fundit të verës!

Mund të ndodhë që drejtuesit dhe pronarët të kenë ide të ndryshme. Madje edhe me Ivan Gazidis, CEO i klubit, diskutimet bëhen për përforcimet që duhen marrë. Dinamikë normale, asgjë sensacionale…

Verën e kaluar, një emër që ka krijuar diskutime brenda Milanit është ai i Junior Messias. Braziliani, sipas moshës dhe më gjerë, nuk dukej të ishte një profil i përshtatshëm për projektin sportiv kuqezi.

Sidoqoftë, pasi Milani u përpoq për lojtarë të tjerë, 29-vjeçari më në fund mbërriti nga Crotone.

Corriere della Sera shpjegon se fondi Elliott nuk ishte i bindur për afrimin e Messias. Ai preferoi të kënaqte kërkesat financiare të Brest për të siguruar Romain Faivre, qëllimi konkret i Milanit para mbërritjes së brazilianit.

Anësori francez kishte qenë prej kohësh në fletoren e drejtuesit të skautingut Geoffrey Moncada, por në një moment të caktuar negociatat u ndalën pavarësisht dëshirës së vendosur të lojtarit për të kaluar te kuqezinjtë.

Pasi u zbeh Faivre, Milani përshpejtoi për Messias. Transaksioni me Crotone u përcaktua në bazë të një huaje të rëndë prej 2.6 milion euro dhe një të drejte të blerjes të caktuar në 5.4 milion euro.

Braziliani ishte plotësisht jashtë forme kur mbërriti te Rossonerët, pasi nuk arriti të përgatitej. Mbipeshë, flisnin nga Milanello..

Ai duhej të punonte për disa javë në Milanello për të marrë formën e duhur. Thirrja dhe debutimi i parë kundër Atalanta në Bergamo.

Shumë kuriozitet për ta parë atë ende në fushë, por një dëmtim (dëmtim i muskulit rectus femoris të kofshës së majtë) e ka rrëzuar atë dhe ai do të duhet të qëndrojë jashtë për një kohë prej të paktën gati 1 muaji, edhe pse analizat do t’i kryejë pas 10 ditësh.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu