Corriere dello Sport: “Pioli i irrituar me Algjerinë, i telefonon mbi Bennacer dhe gjen paktin”

Milani ka jetuar këtë sezon mes Covid-19 (situatë e njëjtë për të gjithë) por sidomos shumë mungesa për shkak të dëmtimit në muajt e fundit që kanë çuar në një fillim kompleks të vitit 2021 për kuqezinjtë.

Një nga mungesat më të rënda ishte ajo e Ismael Bennacer, i cili pësoi një seri të gjatë dëmtimesh muskulore këtë sezon.

Lojëbërësi algjerian humbi dy muaj të sezonit midis dhjetorit dhe shkurtit për shkak të një dëmtimi të identifikuar në ndeshjen e 13 dhjetorit kundër Parma.

March 21, 2021, Florence, Italy: Florence, Italy, Artemio Franchi stadium, March 21, 2021, Ismael Bennacer AC Milan during ACF Fiorentina vs AC Milan – Italian football Serie A match Italian football Serie A match – ACF Fiorentina vs AC Milan, florence, Italy PUBLICATIONxINxGERxSUIxAUTxONLY – ZUMAl164 20210321_zsa_l164_628 Copyright: xMatteoxPapinix

Lojtari ishte përsëri në fushë në fillim të shkurtit, por një ndalesë e re në Europa League, gjatë paraqitjes në në Beograd kundër Crvena Zvezda e ndali sërish.

Këtë herë vetëm një vonesë në gjendjen atletike, e cila gjithsesi bllokoi mesfushorin për gati një muaj.

Në ndeshjen jashtë në Firence, Bennacer u kthye në fushë në pjesën e dytë, duke ndryshuar ritmin e lojës.

Hyrja e tij përmirësoi manovrën e Djallit, duke i lejuar kuqezinjtë të përmbysnin lojën. Sidoqoftë, futbollisti i është përgjigjur thirrjes së ekipit të tij kombëtar duke shqetësuar Stefano Pioli jo pak.

Milani gjeti një Ismael Bennacer menjëherë vendimtar pas disa muajsh mungesë. Sidoqoftë, regjizori algjerian ka vendosur t’i përgjigjet thirrjes së ekipit të tij kombëtar në vend që të punojë në Milanello për t’u rikthyer në formë sa më shpejt të jetë e mundur.

Një telefonatë që shqetësoi Stefano Piolin i cili menjëherë u lidh me stafin e tij dhe më pas i udhëzoi që të kishin kontakt direkt me kombëtaren e Afrikës Jugore.

Algjeria është thirrur në dy ndeshje kualifikuese për Kupën e Botës në Katar në 2022 dhe prania e Bennacer është thelbësore për ekipin e tij kombëtar.

Palët, në favor të një interesi të përbashkët, kanë vendosur të bien dakord mbi një plan atletik dhe konkurrues të përshtatshëm për situatën fizike të lojtarit.

Pioli dhe stafi i trajnerëve algjerianë kanë rënë dakord që Bennacer të luajë vetëm një nga garat e planifikuara në mënyrë që të mos mbingarkojë një muskul që sapo është shëruar nga shumë probleme të pësuara gjatë sezonit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu