Corriere della Sera: Kapiteni legjendar i Milanit i futet politikës!

Franco Baresi i futet politikës? Nuk është fantazi por realitet! Emrat e plotë për kandidatin për kryetar të Milanos për qendrën e djathtë kanë filluar. Dikur tifozët e “Curva Sud” kënaqeshin duke kërkuar “kryetar bashkie Gattuso” dhe realiteti mund të mos jetë aq ndryshe…

Sipas Corriere della Sera, në garë përveç Paolo Veronesi, presidenti i fondacionit të krijuar nga babai i tij (Umberto Veronesi) dhe sipërmarrësit farmaceutik Sergio Dompé, në mënyrë të bujshme, shfaqet edhe Franco Baresi, kapiteni historik i Milan dhe numri i përjetshëm 6 i kuqezinjve!

Franco Baresi - IMDb

Me nofkën Piscinin si i ri dhe, më vonë, Kaiser Franz për nder të Franz Beckenbauer, ai u shënua që në moshë të vogël si një nga talentet më të mëdhenj të shprehur nga futbolli italian dhe konsiderohet ndër lojtarët më të fortë në histori.

Gjatë karrierës së tij profesionale ai gjithmonë ka veshur fanelën e Milanit, një ekip në të cilin ai ka luajtur për njëzet sezone (pesëmbëdhjetë si kapiten) nga 1977 deri në 1997.

Në ekipin kuqezi ai është lojtari i dytë me më shumë paraqitje, si për sa i përket ligës dhe kupave evropiane.

Me Milan ai fitoi gjashtë tituj kampion, tre Kupa të Kampionëve, dy Kupa Ndërkontinentale, tre Super Kupa Evropiane dhe katër Super Kupa të Italisë.

Së bashku me shokët e tij të skuadrës Mauro Tassotti, Paolo Maldini dhe Alessandro Costacurta, ai kompozoi një nga repartet mbrojtëse më të mira në historinë e futbollit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu