Corriere della Sera – Fjalimi i Piolit përpara ekipit pas humbjes. Trajneri i jep mesazh Milanit

“Mos u shqetësoni, djem! Të ngremë kokën dhe të fillojmë përsëri aty ku e lamë. Kemi humbur, po, por kemi treguar se mund të luajmë me të gjithë njësoj dhe të përballemi pa frikë”…

Kanë mjaftuar këto fjalë, pak por saktë, të Stefano Piolit, ditën e enjte, përpara stërvitjes së kuqezinjve, për t’i dhënë zemër skuadrës që vinte nga humbja e parë e sezonit dhe e para pas 27 ndeshjesh radhazi në kampionat.

Corriere della Sera zbulon se trajneri u ka shpërndarë buzëqeshje dhe përkëdhelje djemve të tij, duke i bërë të ndihen sikur nuk ka ndodhur asgjë dhe që të mos ketë asnjë goditje psikologjike pas një humbje pas shumë kohësh (plot 304 ditë).

Duhet një reagim i menjëhershëm për të dëbuar çdo fantazmë menjëherë dhe për t’u rikthyer drejt vrapimit dhe objektivit të shkëlqyeshëm të sezonit, që është kualifikimi për në Ligën e Kampionëve të ardhshme.

Përkundër mungesave të shumta të rëndësishme, kundër Juventusit u pa një Milan i mirë, i cili doli absolutisht me kokën lart nga fusha. Tani kuqezinjtë priten nga një provë e rëndësishme nesër në mbrëmje kundër Torinos së ish-trajnerit Giampaolo, i cili ka një dëshirë të madhe për të kundërshtuar Djallin pasi u shkarkua sezonin e kaluar.

Pioli, discorso alla squadra dopo Milan-Juventus | Il retroscena

Mungesat gjithmonë e bëjnë gjithçka më të vështirë: është e vërtetë që Pioli do të rikuperojë Tonalin, i cili shlyu ndeshjen e skualifikimit kundër Juventusit, por humbi Calhanoglu për shkak të një problemi në kavilje.

Përveç turkut, do të mungojnë Bennacer, Saelemaekers, Gabbia, Rebic, Krunic dhe ndoshta edhe Ibrahimovic.

Suedezi pret dhe do të bëjë një përpjekje sot në Milanello që të përpiqet të jetë në dispozicion për nesër në mbrëmje, por shanset për ta parë atë në skuadër duket të jenë shumë të pakta.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu