Cornago (AS): “Jovic-Milan në janar, vetëm me një kusht”

Theo Hernandez, Brahim Diaz dhe tani, në fokusin e Milanit, edhe Luka Jovic. Kontaktet vazhdojnë mes Madridit dhe Milanos, me menaxherin Paolo Maldini i cili ka qenë gjithmonë shumë afër kolegëve të tij te Real dhe për këtë arsye i vëmendshëm ndaj situatës së atyre që janë të pakënaqur në dhomat e zhveshjes “galaktike”.

Sulmuesi serb është totalisht jashtë projektit teknik të Zidane (siç dëshmohet nga vetëm pesë paraqitje që fitoi në këtë pjesë të parë të sezonit) dhe kuqezinjtë mbeten të vëmendshëm.

Gazetari spanjoll i As dhe Bernabéu Digital, Eduardo Cornago, foli për Tuttomercatoëeb rreth kësaj situate.

“Le ta pranojmë: Jovic nuk bind Real Madrid. U bë një investim i madh për ta sjellë atë në Madrid, por ai kurrë nuk ka arritur të tregojë nivelet e larta të shprehura në Gjermani dhe Portugali. Sidoqoftë, dyshoj se në këtë merkato ai mund të largohet. …”.

A është Milani sot më larg?

“Duhet theksuar se Real Madrid reflektoi shumë në shitjen e mundshme të Jovic verën e kaluar dhe është po aq e vërtetë që edhe Mariano Diaz po humbet gradualisht terren në hierarkitë e Zidane, por nëse Luka largohet tani, duhet gjetur një zëvendësues dhe me një prerje të konsiderueshme nga pagat totale të vendosura nga klubi, kjo do të ishte e mundur vetëm duke marrë një profil shumë ekonomik në treg”.

Pa një zëvendësues me kosto të ulët për sulmin e Realit, Jovic mbetet në Madrid të paktën deri në fund të sezonit.

“Saktësisht. Nëse do të mbërrinte ky zëvendësues me kosto të ulët, padyshim që Milani do të ishte një kandidat serioz në garën për Jovic”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu