Conti zbraz dollapin dhe “zhduk” Milanin nga kujtesa e tij! 51 ndeshje në 3 vjet e gjysmë

nella foto: Andrea Conti

Për Andrea Conti aventura kuqezi mbaron sot: mbrojtësi largohet nga Milani dhe sot përshëndeti grupin në Milanello, pasi kishte marrë pjesë (megjithëse jo aktivisht) në suksesin e djeshëm kundër Cagliari.

Për Conti është një lamtumirë e dhimbshme, aq sa lojtari vendosi të mos ndiqte klubin kuqezi në Instagram edhe para mbërritjes së tij në Parma, me klubin dukal i cili i ka besuar për të forcyar vijën e tyre mbrojtëse.

Siç është përmendur tashmë, ish-futbollisti i Atalanta do të zhvendoset në Colleçhio me huazim me detyrimin e blerjes për 7 mln euro në rast se dukalët do të sigurojnë mbijetesën.

Andrea Conti dhe Roberto D’Aversa e kanë njohur njëri-tjetrin për një kohë të gjatë: ai drejtoi sezonin 2014/2015 Lanciano kur luajti në Serie B. Në moshën 19 vjeç, Conti sapo ishte kthyer nga huazimi në Lega Pro te Perugia, ndërsa D’Aversa ishte në debutim si trajner.

Duke arritur në moshën 27 vjeç, djali nga Leço nuk ishte me fat, ende në kontekstin e një karriere të shkëlqyer në Serie A.

Por në një moment të caktuar ai dukej i destinuar të bëhej një kampion në futbollin italian, në korsinë e djathtë: shpërthimi i tij u duk te Atalanta e Gasperinit.

Kampionati i Serie A 2016/2017 mbyllet me tetë gola dhe katër asistime në tridhjetë e tre paraqitje, të gjithë e dëshirojnë atë në merkato dhe Milani paguan 24 milion euro.

Te kuqezinjtë gjithçka shkon shumë keq shumë shpejt: ai luan dy ndeshjet e para të kampionatit, pastaj dëmtohet he humbet praktikisht pjesën tjetër të sezonit për një seri problemesh në gju.

Ai kthehet në fushë vetëm në dhjetor 2018, me Gattuso në stol: ai luan për titullaritetin edhe pse i duhet kohë ta rifitojë, duke mos gjetur vazhdimësinë.

Mbyll kampionatin me 12 paraqitje, vitin pasardhës pritet si ai i rikthimit; ndërkohë Davide Calabria, tani titullari, shfaqet në ekipin e parë.

Në sezonin 2019/2020, ai i shënuar nga Covid, ai fillon të garojë me shokun e ri të skuadrës dhe ngadalë ai gjithashtu fiton vendin.

Ai është në fushë me Ibra & Co në rilindjen e nënshkruar nga Pioli, derisa gjuri kthehet të ndihet: dëmtim në mes të korrikut, më pak serioz, por në kthimin e tij, në fillim të këtij sezoni, ai tani gjen një Milan të kolauduar, me Calabria në krah si titullar.

Në këtë Serie A ai ka luajtur dy herë, 18 minuta gjithsej: nevoja për të ndryshuar është logjike. Me një trajner që e njeh, në një ekip që duhet të rikuperohet dhe ku korsia e duhur do të jetë e tij pa dyshime të mëdha, duke u kthyer në disa mënyra në të kaluarën. i thotë lamtumirë Milanit me 51 paraqitje të përgjithshme!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu