CM – Shpenzime thuajse 60 mln euro, por tani nis detyra më e vështirë e Maldinit!

Së pari Maignan, pastaj blerja e Tomorit, pastaj negociatat shumë të gjata për Tonalin dhe më në fund ardhja e pritur e Olivier Giroud.

Milan lëviz dhe vazhdon të lëvizë në merkato për të përforcuar skuadrën në dispozicion të Stefano Pioli.

Priten gjithashtu nesër dhe Brahim Diaz (që kthehet në huazim nga Real Madrid) dhe Balle-Toure nga Monaco (blerje përfundimtare)

Nuk është një detyrë e lehtë, veçanërisht në një periudhë të vështirësive ekonomike që përfshin futbollin në tërësi dhe madje edhe më shumë për një klub si kuqezinjtë, i cili, që nga ardhja e fondit Elliott, ka filluar një proces të ribalancimit të llogarive.

Për këtë arsye, nëse merkato e ardhshme vazhdon, megjithëse me një ritëm të ngadaltë, detyra më e vështirë për Paolo Maldini tani do të jetë të jetë në gjendje të shesë lojtarët e tepërt në merkato duke ndihmuar arkat e klubit gjithashtu.

NGA LEAO TE CALDARA

Duke bërë një llogari të shpejtë dhe duke ndaluar te lojtarët që kanë mbërritur tashmë ose që janë duke ardhur, disbursimi i Rossonerëve do të arrijë në rreth 55/60 milion euro.

Për të kompensuar këto dalje, do të jetë e nevojshme të mund të shiten ose largohen disa nga lojtarët që nuk konsiderohen më qendrorë në projektin e Pioli.

Emrat më të nxehtë janë ata të Pobega (drejt Atalanta) dhe Hauge (i cili ka oferta në Bundesliga) të cilët mund të sjellin jo më pak se 25 milion euro bashkë.

Këtyre i duhet të shtohen largimet e Andrea Conti dhe Mattia Caldara të cilët u kthyen në Milanello pas përfundimit të huazimeve te Parma dhe Atalanta dhe që për Milanin nuk janë pjesë e planeve.

Më në fund ka një emër të rrethuar me të kuqe midis atyre me valixhe dhe është ai i Rafael Leao.

Prej tij Milani mund të mbledhë një pjesë të madhe të buxhetit të nevojshëm për të mbyllur llogarinë e tregut të paktën të barabartë.

Fillon me 35 milion euro vlera e tij dhe shpresa është që shenjat pozitive së shpejti do të vijnë nga Mendes. Detyra më e vështirë e Maldinit sapo ka filluar…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu