CM: “Pas Maignan, Milani nis negociatat me Lille mbi goditjen e dytë! Agjenti ka folur me Maldini”

Pasi siguroi Maignan duke paguar 13 mln euro dhe 2 bonus (investim në total prej 15 mln eurosh) Milani vazhdon të ndjekë situatën e vështirë financiare të Lille që duhet të shesë ende ndonjë futbollist.

Fituesja e kampionatit në Francë ka disa lojtarë të talentuar që bëjnë diferencën.

Kuqezinjtë tashmë kanë siguruar portierin nga Lille, duke u mbyllur ditët e fundit për Mike Maignan.

Portieri më i mirë në Francë dhe ndër më të mirët në Europë do të zëvendësuesi i Donnarumma, pas një sezoni emocionues me fanellën franceze, e cila e pa atë të ishte mbreti i ndeshjeve pa gol të pësuar.

Por sipas informacioneve nga Calciomercato.com, Milani vazhdon të lëvizë për një xhevahir tjetër të ekipit në fuqi të Ligue 1.

Po flasim për Jonathan Ikoné, playmaker dhe sulmues i krahut që kishte qenë tashmë në fokusin e Maldini & Co prej disa kohësh.

Karakteristika të rëndësishme dhe ambicije, po flasim për një sulmues i cili pëlqen të fillojë nga korsia e djathtë për t’u kthyer me këmbën e tij të majtë.

Në thelb gjithçka që Milan do të kishte nevojë për të forcuar sulmin, veçanërisht në rast të lamtumirës së Samu Castillejo.

Milani e ka seriozisht për këtë lojtar francez: kontaktet tashmë kanë filluar me agjentët e Ikoné, tashmë për rreth dhjetë ditë.

Ndjesi pozitive në lidhje me mundësinë e bindjes së lojtarit të vijë në Milanello, por së pari duhet të gjendet një marrëveshje me Lille, e cila e vlerëson atë të paktën 23 milion euro.

Nuk do të jetë e lehtë, duke pasur parasysh konkurrencën e dyfishtë. Ikoné është pëlqyer gjithashtu nga Atletico Madrid dhe Borussia Dortmund, të cilët janë gjithashtu të gatshëm të lëvizin konkretisht për sulmuesin e talentuar.

Sidoqoftë, Milani mund të ketë armën e saj marrëdhëniet e shkëlqyera me Lille dhe për këtë arsye një korsi të vogël preferenciale.

Vendimi për negociatat i takon vetë Milanit: a është e drejtë të investohet një shumë kaq të konsiderueshme për një sulmues anësor ose më mirë të fuqizohen repartet e tjera?

Paolo Maldini dhe Ricky Massara po vlerësojnë dhe planifikojnë strategjitë e duhura.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu