CM: Milan dhe Atalanta, duel për talentin më të madh belg!

Jo shumë kohë para përfundimit të sezonit, Milan filloi të mendonte seriozisht për tregun e transferimeve.

Kualifikimi ose jo në Champions League do të jetë vendimtar për strategjitë e Maldini dhe Massara.

Në përgjithësi, megjithatë, qëllimi është gjithmonë i njëjtë: të alternojmë lojtarë me përvojë me lojtarë të rinj në zhvillim, të cilët, megjithatë, mund të jenë menjëherë të dobishëm për Stefano Pioli…

Në këtë drejtim, Milani do të ishte shumë i interesuar për Charles De Ketelaere. i lindur në vitin 2000, ai konsiderohet si një nga talentet më të ndritshëm në futbollin belg.

Po flasim për një mesfushor sulmues, i cili gjithashtu mund të luajë si anësor i majtë dhe sulmues i dytë. Shumë i aftë në inkursione, këtë vit me Bruges ka luajtur 31 ndeshje, duke shënuar 2 gola dhe duke bërë 4 asist.

Ai kujton shumë në Belgjikë Hans Vanaken, gjithashtu një mesfushor i Bruges.

Kontrata skadon në 2023 dhe, sipas transferermarkt.it, vlerësohet në 16 milion euro. Një figurë e rëndësishme, por jo e pamundur për një klub si Milani, i cili, siç u përmend, është gjithmonë i vëmendshëm ndaj të rinjve.

Sidoqoftë, duhet thënë se sipas asaj që u shkrua nga Calciomercato.com, mbi De Ketelaere ekziston edhe interesimi i fortë i Atalanta, e cila në këtë moment do të ishte në “pole position”.

Një talent tjetër belg i ndjekur nga Milan është Yari Verschaeren, mesfushori i Anderlecht.

Ish-futbollisti Dieter Van Thornout, shpjegoi karakteristikat e lojtarit: “Ai është shkatërrues në hapësira të ngushta. Ai është një lojtar me këmbë të mira dhe të shpejta, me vizion të shkëlqyeshëm dhe një goditje të shkëlqyeshme. Gati për Milanin? Pse jo”.

Ne do të shohim se çfarë do të ndodhë, por Maldini dhe Massara janë vigjilentë, në pritje të goditjes.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu