Chelsea “zbutet” ndaj Milanit: zbulohet arsyeja e rinovimit të Giroud!

Klauzola për rinovimin automatik të ushtruar nga Chelsea nuk e ka qetësuar aspak presionin e Milanit për Olivier Giroud. Sulmuesi francez i lindur në 1986 mbetet emri i parë në listën e dëshirave për të përforcuar departamentin sulmues.

Një futbollist me personalitet, përvojë dhe mbi të gjitha me golin e lehtë, siç tregohet nga e gjithë karriera e tij. Mjafton të themi se në edicionin e fundit të Ligës së Kampionëve, i fituar nga Chelsea i tij, Giroud shënoi deri në 6 gola pavarësisht se nuk konsiderohej titullar…

Prandaj, drejtuesit e Milanit e konsiderojnë Giroud një goditje të suksesshme dhe ideale për t’u vendosur krah për krah me Zlatan Ibrahimovic. Sipas azhornimeve të Corriere dello Sport, është bërë përparim për negociatat, me rinovimin e fundit që nuk do të paraqiste pengesë.

Në praktikë, Chelsea përfitoi nga klauzola e rinovimit për Giroud jo aq shumë për ta mbajtur atë dhe për të vënë bast përsëri. Arsyeja specifike është heqja e konkurrencës nga klubet e tjera angleze: të paktën disa klube të Premier League do të ishin përpjekur ta merrnin atë pa ndonjë kosto.

Tani do të jetë vetë Chelsea që të dekretojë të ardhmen e sulmuesit 34-vjeçar. Presioni i Tottenham, rival historik dhe qytetar i Blues, tashmë është refuzuar. Përkundrazi, anglezët janë në favor të shitjes së Giroud në një ekip të huaj, duke shmangur kështu gjetjen kundër tij në të ardhmen.

Prandaj Milan ka një avantazh të shkëlqyeshëm në këtë drejtim. Vetë Giroud vlerëson hipotezën kuqezi, e plotësuar me një projekt-kontratë të pranuar tashmë. Francezi duhet të marrë 4 milion neto në sezon për dy vjet, deri në qershor 2023.

Ekziston një pakt i pashkruar midis Giroud dhe drejtuesve të Chelsea: në rast të një propozimi tërheqës nga jashtë, Blutë do ta linin atë të largohej edhe pa asnjë kosto.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu