“Chelsea bëri gabim me Tomori, për disa vjet Milani mund ta shesë me një çmim shumë më të lartë. Maldini e di…”

Adam Newson, reporter për ekipin e Chelsea te Football.London, u intervistua ekskluzivisht nga MilanNeës.it për të bërë një vlerësim të Fikayo Tomori një muaj e gjysmë pas mbërritjes së tij te kuqezinjtë.

Tomori u bashkua me Milanin shpejt dhe menjëherë u bë titullar falë paraqitjeve të shkëlqyera. A e prisnit një ndikim të tillë?

“Unë nuk dyshoja se Tomori kishte cilësitë për të luajtur për Milanin, por unë jam i befasuar nga shpejtësia me të cilën ai u bë titullar, veçanërisht në kurriz të Romagnoli. Përveç kësaj, aftësia e tij me topin është e shkëlqyeshme dhe mund të përmirësohet vetëm me moshën”.

Pas marrëveshjes midis Chelsea dhe Milan, shumë tifozë Blues kanë shprehur mospajtimin e tyre në rrjetet sociale, veçanërisht për shkak të së drejtës së blerjes. Chelsea bëri një gabim për ju?

“Personalisht mendoj se Chelsea ka bërë një gabim në futjen e klauzolës në favor të Milanit, sepse unë mendoj se Tomori ka aftësi të mëdha dhe do të ishte perfekt për mbrojtjen e Tuchel me tre. Megjithatë, Chelsea ka të tjerë të rinj të talentuar si Marc Guehi, ndoshta kjo ndikoi në vendimin e Chelsea për Tomori”.

Tomori luajti një ndeshje të shkëlqyeshme kundër United, si dhe Milan. A mendoni se kuqezinjtë mund të përsërisin veten në ndeshjen e kthimit?

“Pa dyshim. Manchester United ka lojtarë cilësorë me bollëk, por shumë lojtarë duken tepër të lodhur. Unë mendoj se Milani luajti në mënyrë mbresëlënëse në ndeshjen e parë, kështu që nuk ka asgjë për t’i ndaluar ata që të përsëriten në San Siro dhe të kualifikohen”.

28 milion është një shifër shumë e lartë për Milanin, edhe nëse duket se drejtuesit dëshirojnë ta investojë atë. A mendoni se është çmimi i duhur për Tomori apo tashmë mund të vlejë më shumë?

“Në të vërtetë, unë mendoj se 28 milion euro janë pak për Tomorin. Ai është vetëm 23 vjeç, ai është tashmë një ndërkombëtar anglez dhe mund të përmirësohet vetëm me përvojë.

Performancat e tij deri më tani kanë qenë mbresëlënëse dhe unë e kuptoj pse Maldini dëshiron ta blejë atë. Për më tepër, nëse Tomori do të qëndronte me kuqezinjtë dhe të luante rregullisht në një nivel të mirë, për disa vjet ai do të tërhiqte interesat e Premier League dhe kështu Milani mund ta shiste atë për një shumë më të lartë sesa ajo që paguan për të”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu