Çështja “Donnarumma” ndryshon stadiumin e Itali-Zvicër, “finalja” e madhe dhe frika tifozerisë…

Itali-Zvicër është ndeshja më e rëndësishme pas Kampionatit Evropian. Kjo është ndjesia që vjen nga Federata Italiane, sepse nëse fitorja e Kampionatit Evropian ishte një frymëmarrje e jashtëzakonshme e ajrit të pastër pas mungesës së pjesëmarrjes në Kupën e Botës të fundit në Rusi, nga ana tjetër është absolutisht thelbësore, për djemtë e Mancinit, te mbyllin çështjen kundër zviceranëve, pa kërkuar playoff qe mund te jete katastrofe, duke pasur parasysh se si përfundoi me Suedinë në vitin 2017.

Do të ishte një rrezik i madh dhe që FIGC do të donte ta shmangte absolutisht.

Ndeshja e Nëntorit duhet të luhet në Olimpico. E detyrueshme me kusht, sepse ndërkohë është caktuar ndeshja e testit të regbi midis Italisë dhe Zelandës së Re, një ndeshje miqësore në funksion të 6 Kombeve.

Pra, do të jetë e nevojshme të kuptohet se cilat do të jenë kushtet e fushës – me Sarri dhe Mourinho të cilët tashmë janë ankuar për këtë – dhe ndoshta të mendohet për një alternativë. Eshtë folur për Bergamon, është e vërtetë, por është një nga fushat që ndiqen dhe që mund të presë një ndeshje të ekipit kombëtar.

Si dhe Torino, Reggio Emilia, Firence, Udine, Palermo ose Bari. Bergamo priti ndeshjen kundër Hollandës (me dyer të mbyllura, pas Covid) dhe do të ishte një risi me publikun pas ndeshjes kundër Turqisë në 2006.

Në mënyrë të parashikueshme, do të ketë pasoja për stadiumin e Milanit pas fishkëllimave kundër Gianluigi Donnarumma të mërkurën e kaluar. Ideja është që Roma të merret parasysh në të gjitha rastet, përveç nëse askush nuk merr përgjegjësinë për kushtet e fushës, përndryshe Milano mund të kishte qenë stadiumi perfekt.

Nga ana tjetër, situata mjedisore, që duhet marrë në konsideratë në një ndeshje si ajo kundër Zvicrës, do të thotë që San Siro nuk është një zgjedhje e mundshme…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu