CDS – “Zyrtarët e AIA të tërbuar me arbitrin Maresca, merret vendimi”

Performanca e Fabio Maresca në Parma-Milan, ndeshja e kampionatit e luajtur të shtunën në stadiumin Ennio Tardini, krijoi shumë diskutime.

Disa nga vendimet e tij nuk i bindën aspak. Me siguri episodi më i rëndësishëm i ndeshjes ishte ai që përfshinte dëbimin e drejtpërdrejtë të Zlatan Ibrahimovic.

Arbitri menjëherë nxorri kartonin e kuq pas disa fjalëve nga qendërsulmuesi suedez.

Nuk është ende e qartë se çfarë i tha ai, por nga ajo që doli vendimi i bilbilit napolitan duket i ekzagjeruar dhe i vendosur për thjesht një diskutim që mund të kalonte me të verdhë.

Ndërsa prisnim të dëgjonim vendimin e Gjykatësit Sportiv për skualifikimin e Ibrahimovic, pakënaqësia nga ana e Shoqatës së Arbitrave Italianë shfaqet për performancën e Maresca në Parma-Milan.

Corriere della Sera shpjegon se menaxhimi i situatave të caktuara nga arbitri i ndeshjes nuk ishte i pëlqyer. Në veçanti, ajo në lidhje me dëbimin e Ibrahimovicit.

Drejtuesit e AIA-s janë të gatshëm ta mbajnë atë larg nga Milani për një kohë. Maresca sigurisht që nuk do të gjykojë më ekipin e Stefano Pioli deri në fund të kampionatit.

Pas asaj që ndodhi në stadiumin Ennio Tardini, është normale që ky vendim të merret. Do të duhen disa ndeshje para se të shihet bilbili napolitan përsëri të drejtojë një ndeshje për kuqezinjtë.

Maresca tashmë ka pasur probleme me Interin këtë sezon, kur në Udine kishte një përplasje verbale mes tij dhe Antonio Conte.

Ishte 23 janar kur trajneri zikaltër sulmoi drejtpërdrejt gjyqtarin nga Campania. “Je gjithmonë ti Maresca, gjithmonë ti” një frazë që është bërë gjithashtu temë e memeve të ndryshme në rrjetet sociale.

Dy raunde skualifikimi për Conte. Ne do të shohim se çfarë do të ndodhë me Ibrahimovic.

Gjatë Parma-Milan, menjëherë pas dëbimit të Zlatan, Gianluigi Donnarumma u dëgjua qartë duke bërtitur drejtorit të ndeshjes “Maresca, duhet medoemos të jesh gjithmonë protagonist”.

Por për portierin kuqezi nuk kishte asnjë parashikim për protestën e motivuar nga kartoni i kuq i ekzagjeruar me të cilin bilbili napolitan ndëshkoi Ibra.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu