CDS – “Vazquez i bindur nga Milani dhe oferta kuqezi! Detajet. Tani gjithçka në duart e dy personave”

Milani është gjithmonë i vëmendshëm ndaj okazioneve të merkatos dhe sigurisht futbollistëve të cilëve u skadon kontrata.

Një prej këtyre është edhe Lucas Vazquez. Anësori i djathtë spanjoll luan për Real Madrid dhe ka gjetur mjaft hapësirë ​​këtë sezon.

Ai bëri 34 paraqitje, 31 prej të cilave si titullar, gjithashtu arriti të shënonte 2 gola dhe 8 asist.

Spanjollit vlerësohet shumë nga Zinedine Zidane, i cili do ta donte ende me të nëse do të qëndronte në stolin e ekipit madrilen.

Por, një prapaskenë e bujshme mbërriti dje nga Spanja: Lucas Vazquez mund të bashkohet konkretisht me Milanin. Preferenca e tij është për rinovimin me Real Madrid, por nëse dëshira e tij nuk përmbushet, opsioni i një transferimi te kuqezinjtë do të ishte i mirëpritur.

Nga ana tjetër, propozimi për të kaluar te Atletico Madrid u refuzua duke pasur parasysh lidhjen e tij me blancos.

Corriere dello Sport shpjegon se Milani i ka ofruar Vazquez një kontratë prej 4 milion eurosh për sezon.

Aktualisht, lojtari i lindur në 1991 merr një pagë prej rreth 3.5 milion euro neto në vit dhe i ka kërkuar Real Madridit një ngritje për të qëndruar.

Kërkesa e tij ishte fillimisht rreth 5 milion. Do të jetë e nevojshme të shihet nëse klubi madrilen do të vendosë të kënaqë lojtarin ose nëse ata preferojnë ta lënë atë të lirë për t’u bashkuar me një ekip tjetër.

Milani është në pritë, i gatshëm të nënshkruajë Vazquez në një transferim falas nëse rinovimi i kontratës me Real Madrid nuk realizohet.

Anësori spanjoll do të ishte shumë i dobishëm për Stefano Pioli, pasi ai ka karakteristika që e lejojnë atë të përdoret në role të shumta.

Vazquez  di të mbulojë të gjithë krahun e djathtë. Zidane e ka përdorur atë disa herë si mbrojtës krahu gjithashtu, si dhe në pozicionin e tij natyror si anësor.

Fleksibiliteti taktik i Vazquez sigurisht që do t’i shkonte për shtat Milanit, i cili gjithashtu ka nevojë për të rritur shkallën teknike dhe përvojën e ekipit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu