CDS: Si do të luante sot derbin Milani i Stefano Piolit? Prova anti-Inter dhe formacioni i mundshëm

Edhe shtatë ditë në derbi. Derbi i parë milanez i sezonit do të sjellë me vete disa tema. Mbi të gjitha ato të rrezikut Covid, duke pasur parasysh lojtarët e ndryshëm të Interit dhe Milanit që rezultuan pozitv kohët e fundit.

Por do të jetë gjithashtu një spektakël i pastër në një nivel futbolli, edhe nëse vendosja e San Siro nuk do të presë audiencën e zakonshme të madhe dhe të ngrohtë të dy tifozerive.

Ndërkohë, Stefano Pioli, siç përshkruhet nga Corriere dello Sport, tashmë ka në mendje njëmbëdhjetë titullarët që do të luajnë kundër Interit të Antonio Conte. Një formacion që do të duhet të marrë parasysh pozitivët e Coronavirus, kthimet nga ekipet kombëtare dhe lojtarët që janë kthyer së fundmi në grup.

Zgjedhje që, megjithatë, një javë para derbit, duket se janë shkruar tashmë për Pioli. Tekniku gjithmonë do të mbështetet te 4-2-3-1 si një modul bazë, i cili i ka sjellë atij aq shumë mirë që kur zgjodhi ta identifikojë atë si skemën kryesore.

Gigio Donnarumma do të mbrojë portën e Milanit si gjithmonë. Në mbrojtje, zgjedhje të detyruara: Calabria do të luajë në të djathtë dhe Theo Hernandez në të majtë, ndërsa pranë Kjaer do të jetë kapiteni Romagnoli, tani i rikuperuar nga problemet e gjata. Gabbia (pozitiv me Covid që dje), Musacchio dhe Duarte janë ende jashtë.

Në hapësirën e mesfushës të zakonshmit Kessie dhe Bennacer do të veprojnë përpara mbrojtjes, me Tonali të gatshëm për të marrë përsipër dhe për t’i dhënë energji në 45′ e dyta.

Edhe në sulm Pioli do të duhet të vendosë të besuarit. E pamundur të mos injorohet Calhanoglu si një fantazis, ndërsa Castillejo dhe Saelemaekers dinamikë do të veprojnë në anët e tij, të cilët duhet të fitojnë balotazhin e zakonshëm me Brahim Diaz.

Sulmi do të jetë i gjithi i Zlatan Ibrahimovic, tani i rikuperuar nga infeksioni viral dhe i gatshëm të stërvitet në fushë këtë pasdite. Stol për Rafa Leao, ndërsa duhen edhe disa ditë për të rikuperuar Rebic pas ndalimit në parakrah, ndaj duhet pritur.

FORMACIONI ANTI-DERBI – (4-2-3-1) Donnarumma; Kalabria, Kjaer, Romagnoli, T. Hernandez; Kessie, Bennacer; Castillejo, Calhanoglu, Saelemaekers; Ibrahimovic.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu