CDS – Raiola luan blofin me Donnarumma, Milani nuk ngutet por…

Janari nuk do të jetë vetëm muaji i përforcimeve të merkatos, por edhe muaji i rinovimit të kontratave te Milani.

Situata më e ndërlikuar duket të jetë ajo e Gianluigi Donnarumma, portierit dhe pikës së referimit për ekipin kuqezi, por me kontratën që skadon në 30 qershor.

Futbollisti i datëlindjes 1999 ka ide të qarta: ai dëshiron të nënshkruajë sa më shpejt të jetë e mundur dhe të qëndrojë gjatë. Por në kushtet e duhura, të diktuara nga agjenti i zakonshëm vullkanik.

Mino Raiola është ende pengesa numër 1 për rinovimin e Donnarumma, siç ndodhi gjatë negociatave të zgjatjes në verën e vitit 2017.

Siç pretendon Corriere dello Sport, oferta e Milanit aktualisht qëndron në 7 milion neto në sezon për të paktën pesë vjet kontratë. Në përmbledhje, një milion më shumë se paga aktuale.

Raiola është skeptik: agjenti u tha kuqezinjve se ai kishte marrë tashmë oferta joformale për Donnarumma me paga më të larta se ato të ofruara nga Milani.

Jashtë vendit të paktën 2-3 klube do të ishin gati, sipas Raiola, për të mbuluar portierin me ar. Në qoftë se nuk është një bllof për të rritur ofertën, klubi kuqezi duhet të ngutet.

Sidoqoftë, Milan vështirë se do të rrisë ofertën, gjithashtu për të shmangur rrezikun e pakënaqësisë së Zlatan Ibrahimovic: suedezi tashmë merr 7 milion neto dhe nuk do të ishte i lumtur të ishte i dyti më i paguari në skuadër.

Klauzola e ndërprerjes e kërkuar nga Raiola në kontratën e Gigio, e cila do ta linte të lirë të largohej në rast moskualifikimi për në Champions League, mund të jetë e dobishme.

Me pak fjalë, situata është ende komplekse, por vullneti i Donnarumma mund të mbizotërojë. Siç ndodhi katër vjet më parë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu