CDS | Milani hakmerret për Calhanoglu? Drejtuesit kontaktojnë agjentin e lojtarit të Interit: situata

Në merkaton e fundit verore, Interi bëri një goditje nga Milani, duke nënshkruar me Hakan Calhanoglu në një transferim falas pasi skadoi kontrata e tij.

Në tjetrën nuk përjashtohet që kuqezinjtë të mos bëjnë një lëvizje të ngjashme ndaj kushërinjve të tyre…

Në ekipin e Simone Inzaghi është Marcelo Brozovic me një kontratë që skadon në qershor 2022 dhe për momentin negociatat për rinovimin kanë ngecur.

Më shumë klube po mendojnë për kroatin e lindur në 1992, i cili pas tetë sezonesh me fanellën zikaltër mund të mendonte për një ndryshim të ekipit.

Sot, Corriere dello Sport shpjegon se javët e fundit Milani, duke përfituar nga ngecia e negociatave për rinovimin, bëri një sondazh me agjentin e Brozovic.

Ai nuk e gjeti derën të mbyllur, përkundrazi. Stefano Pioli është shumë i dhënë pas ish-lojtarit të Dinamo Zagrebit, të cilin tashmë e ka stërvitur te Inter dhe e kishte vendosur atë si mesfushor në një gjysmëfinale dhe arriti ta rrisë atë.

Nuk ka asnjë ofertë nga Milani, ne jemi vetëm në një fazë eksplorimi. Gjithashtu sepse klubi kuqezi së pari do të dëshironte të rinovonte kontratën e Franck Kessie, e cila skadon gjithashtu në qershor 2022.

Paolo Maldini dhe Frederic Massara nuk duan ta humbin atë në një transferim falas, siç ndodhi me çiftin Donnarumma-Calhanoglu, por marrëveshja me agjentin George Atangana qëndron pak larg.

Interi nga ana tjetër dëshiron ta mbajë Brozovic. CorSport shpjegon se javën tjetër (ose atë në vijim) duhet të ketë një takim me babanë dhe avokatin e futbollistit.

Inzaghi e konsideron atë themelor, por problemi është angazhimi i kërkuar. Ai aktualisht merr 4.2 milionë euro neto në vit dhe për ta zgjatur atë kërkon rreth 6, përfshirë shpërblimet.

Brozovic i ka dhënë përparësi Interit dhe marrëveshja ende mund të gjendet për një shumë më të ulët. Nevojitet një zbritje, duke pasur parasysh se Calhanoglu nënshkroi për rreth 5 milionë verën e kaluar dhe klubi nuk do të donte të shkonte shumë përtej këtij pragu.

Milani po monitoron situatën dhe madje edhe për drejtuesit e kuqezinjve një pagë prej 6 milionë në sezon është e tepërt.

Ata janë të gatshëm t’ia japin Kessie, i cili është katër vjet më i ri se Brozovic, por ende nuk ka përparim në negociata.

Nëse rinovimi do të anashkalohej, një përpjekje konkrete për ish -Dinamo Zagreb nuk përjashtohet.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu