CDS | Kërkesa e frikshme e agjentit të Kessie, ja pse situata duket ende “malore”

Në muajt e fundit, Paolo Maldini dhe klubi kanë arritur vetëm të gjejnë një marrëveshje sa i perket rinovimeve dhe eshte ajo për të siguruar Davide Calabria për një afat të gjatë.

Nga ana tjetër, vendimi i Donnarumma dhe Calhanoglu për të refuzuar propozimet e ndryshme të rinovimit dhe shkëputjen më 30 qershor, duke lënë Milanin pa asnjë kosto, tani është i mirënjohur.

Tani rreziku është që e njëjta gjë të ndodhë edhe me një titullar tjetër.

Negociatat për të zgjatur marrëveshjen me Franck Kessie janë në malore. Mesfushori i Bregut të Fildishtë i lindur në 1996 konsiderohet i paprekshëm, i ashtuquajturi ‘President’ i ekipit të Piolit.

Por kontrata e tij do të përfundojë më 30 qershor 2022 dhe deri më sot distancat midis ofertës dhe kërkesës ekonomike ende duken të mëdha.

Maldini nuk dëshiron të shkojë përtej 6 milionë në sezon
Përditësimi i situatës vjen nga faqet e Corriere dello Sport. Në veçanti, flasim për anomalitë e këtij negocimi. E para është padyshim kërkesa shumë e lartë e George Atangana, agjentit të Kessie: ideja është që të marrë një pagë prej rreth 7 milion eurosh neto plus 1.5 mln euro shpërblime.

Një pagë shumë e lartë, praktikisht më e lartë se ajo që percepton Zlatan Ibrahimovic. Këtu dalin deklaratat e Maldini, i cili ditët e fundit e ka bërë të qartë se Milani nuk do t’i dorëzohet shantazhit dhe do të duhet të mbajë një profil të ulët dhe ekonomikisht të qëndrueshëm.

Kessie, sipas kërkesave të fundit kontraktuale, do t’i kushtonte Milanit rreth 70 milionë euro bruto. Shumë për arkën e një klubi që po shërohet, por që nuk mund ta lërë veten të shkojë aq shumë.

Milani nuk dëshiron të shkojë në më shumë se 6 milionë euro pagë neto, e njëjtë me atë që mori Donnarumma qershorin e kaluar. Distanca duket, rruga për rinovimin është më përpjetë se kurrë.

Do të duhet e gjithë diplomacia që të zgjidhë diferencat dhe të mos lejohet që Kessie të bëjë valixhet për një transferim falas.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu