CDS | Ka ardhur momenti për një rrogë “top”: Pioli-Milan dhe klauzola e sigurisë

Në Milano po flitet shumë për situatën kontraktuale të elementëve të tillë si Franck Kessie ose Alessio Romagnoli, të dy skadojnë më 30 qershor. Por ka edhe një figurë tjetër qendrore në ekipin e Milanit që ka të njëjtin afat…

Ky është trajneri Stefano Pioli, i cili në rreth tetë muaj mund të shohë që marrëveshja e tij me Milanin të skadojë në mënyrë të pashmangshme. Por ju e dini, në botën e futbollit kontratat e trajnerëve dhe atyre të lojtarëve kanë një vlerë të ndryshme, veçanërisht përsa i përket kohëve të rinovimit dhe vlerësimeve të kompanisë.

Sot Corriere dello Sport bën një analizë të situatës së Piolit. Një gjë është e sigurt: Milani i beson verbërisht trajnerit Emilian, i konfirmuar edhe pas pandemise dhe protagonist i rritjes së ekipit. Pra, në letër nuk duhet të ketë ndonjë problem.

Dialogët jozyrtarë mes palëve do të fillojnë në ditët në vijim. Pioli duhet të thirret nga drejtuesit Maldini dhe Massara për të vlerësuar një zgjatje të kontratës. Ka zëra për një 2vjecare tjetër, e cila do të çonte që të ishte trajner i Milan të paktën deri në qershor 2024.

Sidoqoftë, gjithçka nuk është planifikuar ende, megjithëse ka një premtim nga klubi për të folur përsëri së shpejti. Pioli kohët e fundit pranoi se nuk është i shqetësuar dhe nuk ndjen një afat në marrëdhënien e tij me Milanin. Por pse menaxhmenti ende nuk eshte duke e rrahur këtë çështje?

Natyrisht, duhet të presim disa muaj para se të marrim një vendim përfundimtar. Përveç kësaj, ekziston një klauzolë në kontratën aktuale të Piolit, e cila do të shkaktonte një rinovim automatik për një sezon të mëtejshëm, pra deri në vitin 2023.

Një zgjidhje që i bën të gjithë të sigurt pa rrezikuar zgjatjen e menjëhershme. Por pas gjithë punës së bërë, Pioli padyshim që do të meritonte një rinovim si trajner ‘top’.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu