CDS- E do Milani dhe të tjerët, Vlahovic dhe misteri i klauzolës!

Në muajt e fundit, talenti ofensiv Dusan Vlahovic ka shpërthyer. Sulmuesi i Fiorentinës, për të cilin gjithmonë është folur shumë mirë, më në fund ka gjetur vazhdimësi dhe gola: nga shkurti deri më sot ai ka radhitur tetë gola dhe dy asistime vendimtare.

Falë performancës në rritje të Vlahovic, Fiorentina mund të flejë më e qetë kur bëhet fjalë për luftën për të mos rënë nga kategoria, pavarësisht nga fakti se diçka ende mungon për të arritur shpëtimin matematik.


F

Ndërkohë, emri i sulmuesit serb ka përfunduar në fletoret e klubeve të ndryshme.

Në Itali ka këmbëngulje nga Milani, Juventusi dhe Roma si klube të gatshme për të nënshkuar sulmuesin.

Një futbollist kaq i fortë dhe cinik i klasit 2000 përpara portës është një gjë e rrallë…

Jashtë vendit, gjithashtu, Liverpool dhe Real Madrid kanë nisur sondazhe.

Por sot Corriere dello Sport duket se pjesërisht shuan thashethemet dhe entuziazmin.

Në fakt, Fiorentina po punon shumë për të blinduar Vlahovic dhe për këtë arsye ta heq atë menjëherë nga tregu.

Serbi ka një kontratë deri në qershor 2023, edhe pse ai ende merr një shifër të ulët (0.8 milion neto në vit) dhe për këtë arsye duhet të konsiderohet një rritje rroge.

Rocco Commisso e ka bërë të qartë se përparësia e tij absolute është të mos humbasë Vlahovic gjatë seancës tjetër të transferimit të verës.

Fiorentina dëshiron ta vendosë atë në qendër të projektit teknik, ndoshta i ndihmuar nga një trajner i nivelit të lartë për post-Iachini.

Për këtë arsye, një rinovim kontraktual me një rritje sistematike është në rrugë e sipër, ndoshta rreth dyfishi i shumës që Vlahovic merr aktualisht.

Por agjenti Darko Ristic, i magjepsur me vendosmëri nga sondazhet e klubeve kryesore ndërkombëtare, dëshiron të vendosë një kusht.

Fiorentina gjithashtu do të duhet të përfshijë një klauzolë lirimi jo të ekzagjeruar në marrëveshjen e re në mënyrë që të jetë në gjendje të ‘lirojë’ Vlahovic nëse vjollcët nuk arrijnë të bëjnë hapin në cilësi.

Shifrat e mundshme nuk janë zbuluar, por do të ishte një klauzolë që nuk i kalon 40-50 milion euro.

Një situatë e ngjashme me atë të Gianluigi Donnarumma me Milanin, me ndryshimin se kontrata aktuale e Vlahovic do të skadojë vetëm në 2023.

Përfshirja e klauzolës mund të jetë gjithashtu faktori vendimtar për rinovimin e Donnarumma.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu