CDS – “Donnarumma ende i tronditur pas asaj që ndodhi të shtunën, ai po mendon…”

Pas asaj që ndodhi në vitin 2017, në klubin kuqezi shpresuan se rinovimi i Gigio Donnarumma mund të ishte më pak i tensionuar këtë herë, por për fat të keq, ndoshta situata tani është edhe më e keqe se katër vjet më parë: siç raporton Corriere della Sera këtë mëngjes, në fakt, klima u përkeqësua dhe shumë i kanë kthyer shpinën portierit të ri të Milan, heshtja e të cilit sigurisht nuk ka ndihmuar në zbutjen e tensionit i cili mbetet shumë i lartë.

Të shtunën pasdite, disa orë para ndeshjes kundër Benevento, një delegacion nga Curva Sud mbërriti në Milanello dhe kërkoi të takonte Donnarumma për të zhvilluar një diskutim me të në lidhje me rinovimin.

Tonet do të kishin qenë mjaft të forta: tifozët në fakt i kanë kërkuar Gigio të mos luajë të dielën kundër Juventusit në rast të mos rinovimit këtë javë.

Padyshim që lojtari refuzoi kërkesën e tifozëve dhe u trondit mjaft pas këtij ballafaqimi me tifozët.

Pas gjithçkaje ka qartë thashethemet për tregun e transferimeve që flasin për një të ardhme për Gigio te klubi i Juventusit.

Kanë kaluar dy ditë nga ky takim me tifozët, por ata që janë afër Donnarumma flasin për një djalë i cili është ende i shokuar nga ajo që ndodhi. Dje, ndërkohë, mbërritën fjalët e Paolo Maldini mbi këtë temë:

“Është e rëndësishme të ritheksojmë me vendosmëri se askush jashtë Milanit nuk mund të vendosë se kush luan dhe kush rinovon.

Disa zgjedhje varen nga trajneri për sa i përket fushës dhe nga klubi për çështjet kontraktuale.

Nga tani e tutje, çdo negociatë e vetme e rinovimit është e ngrirë deri në fund të sezonit, për të lejuar ekipin të përqendrohet vetëm në kampionat.

Ndërkohë, ne do të vazhdojmë të mbrojmë lojtarët tanë siç kemi bërë gjithmonë”.

Nëse në vitin 2017 historia përfundoi me rinovimin e Gigio, këtë herë hipoteza e lamtumirës së tij është konkrete, ndoshta edhe më shumë pas asaj që ndodhi të shtunën në Milanello.

Db Parma 10/04/2021 – campionato di calcio serie A / Parma-Milan / foto Daniele Buffa/Image Sport nella foto: Gianluigi Donnarumma

Negociatat midis palëve janë bllokuar për disa ditë tani dhe askush nuk duket i gatshëm të lëvizë nga pozicioni i tij. Dhe sot, ndërkohë, fillon një javë e veçantë për portierin e ri kuqezi, duke çuar në një përplasje të drejtpërdrejtë për Ligën e Kampionëve kundër Juventusit. Dhe tensioni rritet gjithnjë e më shumë – shkruar Corriere della Sera.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu