Castillejo “out”, Milani e ka vendosur! Tani studion dy profile: kriteri kosto…

E ardhmja e Samuel Castillejo duket e mbyllur me fanellën e Milanit. Duke përjashtuar surprizat, Spanjolli do të largohet nga Milani në fund të sezonit. Klubi synon të marrë një sulmues të ri krahu, të aftë për ta bërë krahun e djathtë cilësor dhe që të bëjë diferencën.

Ish-futbollisti i Villarreal vlerësohet shumë për angazhimin e tyre në fushë, por kjo nuk mjafton. Stefano Pioli ka nevojë për një lojtar që mund të jetë më ndikues, duke garantuar më shumë asistime dhe më shumë gola.

Vetë Alexis Saelemaekers duhet të rritet në këtë drejtim, por drejtuesit do të vazhdojnë të synojë te ai për ardhmen, duke e mbështetur atë me një konkurrent të ri në këtë rol.

Milani po vlerëson profile të ndryshme për krahun e djathtë sulmues të Piolit te skema 4-2-3-1. Një emër që ka qarkulluar prej muajsh është ai i Florian Thauvin, kontrata e të cilit skadon në qershor 2021 me Marsejën. Leicester City, Sevilla dhe skuadra të tjera janë gjithashtu në gjurmët e lojtarit.

E përditshmja Tuttosport shpjegon se operacioni frenohet nga kërkesa për një rrogë neto prej 4 milion euro për sezon. Pa harruar se ky lloj biznesi nuk është kurrë me të vërtetë i lirë, pasi agjentët gjithmonë marrin një tarifë për transferimin e lojtarëve, pra komision.

Prandaj, ka ende një shpenzim që klubet duhet të pësojnë edhe pse kartonit teorikisht është falas…

Një tjetër anësor i Milanit që pëlqen është Riccardo Orsolini, i cili nuk do të rinovojë kontratën e tij që skadon në qershor 2022 me Bologna.

Në tregun e ardhshëm të transferimeve të verës ai do të largohet nga skuadra e tij aktuale. Tuttosport shpjegon se klubi kërkon 20 milion për shitjen e tij. Paga sot është 1.1 milion neto në sezon, kështu që ai do të ishte i kënaqur me një shifër shumë më të ulët sesa ajo e kërkuar nga Thauvin.

Duhet thënë se Orsolini ka më pak përvojë sesa kolegu i tij francez 28-vjeçar, i cili mburret me mbi 30 paraqitje në kupat e Evropës dhe 10 me ekipin kombëtar të Francës. Ai ishte pjesë e ekipit që fitoi Kupën e Botës 2018 në Rusi, edhe pse luajti vetëm 3 minuta në të gjithë kompeticionin.

Për Thauvin 8 gola dhe 9 asist në 37 paraqitje të sezonit, ndërsa xhevahiri 24-vjeçar i Bologna ka shënuar 6 gola dhe 4 asist në 24 ndeshje të luajtura në sezonin 2020/2021.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu