Castillejo: Kur Milani fokusohet, bëhet shumë i fortë! Por mos prisni që në 11 muaj… Brahim Diaz? Ju them një sekret!

Pas performancës së mirë të mbrëmshme kundër Torinos, Samu Castillejo foli sot për mikrofonat e Milan TV. Anësori spanjoll u ndal te ambicjet dhe objektivi i Ligës së Kampionëve mbi të gjitha, dhe ishte shumë i përqendruar në rëndësinë e të qenit një grup i bashkuar.

Për faktin se Milani është para së gjithash një grup i bashkuar: “Kjo është një nga gjërat që më pëlqen, gjithmonë duke e vendosur grupin përpara të gjitha individualiteteve. Pa një grup të bashkuar, një familje si ne, është e pamundur të arrihen qëllime të rëndësishme.

Këtë vit ne po dëshmojmë se jemi një grup edhe më i bashkuar dhe më i fortë, dhe për fat të mirë jemi afër qëllimit tonë ”.

Në trendin e luhatshëm, por fiziologjik të kësaj pjese të dytë të sezonit, kanë ndikuar disa gjëra, por Casti e shpjegon: “Të gjithë lojtarët, të gjithë shokët, kalojnë momente ngritjesh dhe uljesh gjatë një sezoni sepse është e pamundur të luash më së shumti për 11 muaj njësoj.

Dhe ne kemi treguar se ai që hyn gjithmonë dëshiron ta ndihmojë skuadrën, dhe në fund të fundit është gjëja e rëndësishme në futboll, grupi. Dhe kjo është arsyeja pse ne jemi afër qëllimit tonë në Champions League”.

Ndeshja ndaj Cagliari: “Të gjitha golat na kanë shërbyer në një nivel personal. Shpresojmë të dielën të jemi në gjendje ta mbyllim me një fitore dhe ndoshta me gol personal, po, të jemi në gjendje ta prekim Ligën e Kampionëve ”.

Për shokun Brahim Diaz: “Ai është fëmijë, është 21 vjeç, është gjithë zemër. Shumë djalë i mirë, një djalë familjar. Familja gjithashtu jeton këtu me të. Ai është një lojtar shumë i fortë, ndihem shumë i lumtur për të, për atë që ka bërë në këto dy ndeshje.

E di që ai kujdeset shumë për Milanin, klubin. E do jashtëzakonisht. Të gjithë e mirëpritëm shumë mirë sepse ai e bën veten shumë të dashur ”.

Ndeshja e mbrëmshme kundër Torinos: “Për ne ishte padyshim ndeshja më e rëndësishme e vitit. Të luash kundër një ekipi që po luan për shpëtim nuk është kurrë e lehtë. Unë e gjeta veten të gatshëm dhe jam gjithmonë i gatshëm të ndihmoj ekipin, shokët e mi të skuadrës. Të gjithë patëm një performancë të mrekullueshme dje.

Champions League: “Kjo do të varet nga ne, sepse kur jemi të përqendruar në lojë, jemi një ekip i fortë. Ne e kemi provuar atë. Ne duam ta marrim këtë qëllim dhe ky qëndrim me siguri do të na ndihmojë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu