CAPELLO: Milani për titull! Ibrahimovic? Jemi përpara një gjiganti të futbollit botëror

Fabio Capello merr vesh nga titujt kampion, pasi ai i fitoi ata si lojtar dhe si trajner. Në stol ai mbahet mend mbi të gjitha për përvojën fituese te Milani, ku gjithashtu fitoi edhe Ligën e Kampionëve.

Të dielën në mbrëmje në San Paolo kuqezinjtë do të përballen me Napolin dhe Capello, i intervistuar nga Corriere dello Sport, beson se kjo do të jetë një sfidë Scudetto:

“Përkufizimi përshtatet. Në rezultatin përfundimtar, këto pikë do të llogariten. Ndeshje si kjo ndihmojnë për të zbuluar vetveten, për të kuptuar se ku është e mundur të arrihet, cilat kufij për përmirësim ekzistojnë dhe ndoshta edhe për ato kufij për të punuar.

Për mua ka mjaft kandidatë për rolin e kampionit të Italisë, duke përfshirë Napolin dhe Milanin”.

Ish-trajneri nuk mund të mos lavdërojë Zlatan Ibrahimovic, një sulmues që ai e njeh mirë pasi e ka stërvitur atë në kohën e Juventusit: “E përsëris që ne jemi përpara një kampioni absolut. Një gjigant futbolli. Unë e dëshiroja atë me mua te Juventus, kështu që ju mund ta imagjinoni vlerësimin tim për njeriun dhe lojtarin.

Sepse nëse në moshën 39 vjeç je akoma në gjendje të bësh diferencën në këtë mënyrë, atëherë padyshim që duhet të shtosh aftësi njerëzore në aftësitë e tua profesionale. Ibra është i pangopur. Dhe kjo natyrë e tij u shërben edhe shokëve të tij, sepse krijon një parim të imitimit”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu