CAPELLO: Milan, beso te titulli! I ke të gjitha për t’ia dalë. Të tjerë ëndërrojnë, t’i mundesh…

Fabio Capello nuk ka dyshime mbi Milanin dhe objektivin Scudetto! Ish-trajneri kuqezi dhe i shumë skuadrave dhe kombëtareve, për “Corriere della Sera” del hapur dhe vendos bastin e tij.

“Të kesh ëndrra të mëdha është ndryshe nga të mendosh për diçka të madhe! Sepse ndryshimi është thelbësor: të gjithë mund të kenë ëndrra të mëdha, por nuk mund të mendojnë gjithmonë për diçka të madhe… Dhe Milani nuk ka thjesht ëndrra! Në të vërtetë, ekipi i Piolit tani e ka për detyrim ta provojë për titullin”.

Kur u bindët?

“Fitorja në Napoli ishte një shfaqje mbresëlënëse e forcës. Por suksesi ndaj Fiorentina më goditi jashtëzakonisht shumë, për lehtësinë dhe vendosmërinë.

Milani dominoi pa vuajtur, duke menaxhuar, si ekipet e mëdha. Pa ankth. Dhe mbi të gjitha, pa Ibrahimovic”

Do të duhen të paktën disa javë para se të kthehet. A nuk mendoni se Milani mund të vuajë nga mungesa e tij në planin afatgjatë?

“Nuk e besoj. Tani Ibrahimovic është shumë më i pjekur, ai është bërë një udhëheqës i vërtetë. Ai nuk është më i kufizuar në sjelljen e qëllimeve të tij, ndryshimin e tij.

Tani është një udhëheqës i rritur. Skuadra e ka kuptuar dëshirën e tij për të fituar, mentalitetin e tij. Thjesht shiko gjuhën e trupit”.

Koka lart, shtypje këmbëngulëse, kontraste të forta. Çfarë ka ndodhur me këtë Milan?

“Të njëjtët lojtarë një vit më parë treguan frikë, pasiguri, ndrojtje. Tani ata shprehin guxim dhe vendosmëri tashmë në mënyrën se si lëvizin, ngarkohen, sulmojnë lojën.

Me ose pa Ibrahimovic në fushë. Ata dinë çfarë të bëjnë dhe e bëjnë, janë kompaktë, janë ekip. Dhe ata ishin të aftë që përfituan nga stadiumet bosh gjithashtu”.

A besoni gjithashtu se pa publikun Milani është rritur me më shumë qetësi?

“Kur ​​San Siro murmurit, mund ta dëgjoni atë. Ishte e pashmangshme që mund të prekte të rinjtë.

Atmosfera e mbytur e stadiumit u jep atyre një dorë: ata mund të shprehen pa frikën dhe ankthin e humbjes së një topi apo gabimin e një pasimi.

Por mendoj se ishte veçanërisht kështu në verë. Tani vetëvlerësimi është ndryshe. Jam i sigurt që, me apo publik, Milani do të ishte akoma në krye sot”.

Conte kthehet të sulmojë: duhet të vozisim në të njëjtin drejtim? Po te Milani si është situata?

“Ata luajnë të lumtur, të lirë, pa mani, ju mund ta shihni. Por me një identitet të saktë. Ata e dinë se çfarë duan: të fitojnë. Dhe ata duhet të vazhdojnë kështu. Tani është një hap delikat, do të varet nga Pioli, kompania, menaxherët: duhet të gjejnë çelësin mendor për të menaxhuar momentin, ngadalë të ngrisim objektivat pa rritur pritshmërinë”.

Në realitet, megjithatë, ekziston ende një farë skepticizmi rreth Milanit. “Herët ose vonë do të shkrihn, janë pothuajse të gjithë fëmijë”, është mendimi i shumë njerëzve.

“Një nga siguritë e pakta të futbollit është se skuadrat e reja mund vetëm të përmirësohen. Nënvlerësimi ka të bëjë me diçka tjetër, me të vërtetë një tjetër”.

Që do të thotë?

“Piolin. Ai ka merita të mëdha që për mendimin tim nuk njihen plotësisht.

Tashmë në të kaluarën, me Lazion, me Fiorentina, Stefano kishte treguar se ishte një trajner, me ide dhe personalitet. Ai kishte nevojë për kohë dhe besim. Mbajtja e tij këtë verë ishte zgjedhja e duhur. Dhe tani mund ta shihni”.

Një zgjedhje e besimit për të cilën meritat kryesore duhet t’i jepen Maldini. Dhe të mendosh se deri para disa muajsh edhe ai nuk ishte i sigurt se do të qëndronte.

“Puna e Paolos duhet duartrokitur. Edhe në ndërtimin e ekipit. Por, një mbrojtës do të ishte i dobishëm, duke luajtur në tre fronte. Por aq mjafton”.

Po një zëvendës Ibrahimovic?

“Nga pikëpamja numerike mund të bëhet si diskutim, por Milani ka arritur ekuilibrin e tij dhe më mirë ta prekësh sa më pak të jetë e mundur. Edhe me koston e rrezikimit pak”.

Sinqerisht: sa ndikojnë vështirësitë e të mëdhenjve të tjerë në vendin e parë kuqezi?

“Interi dhe Juve kanë një formim teknik dhe zgjedhje që qartë do t’i rikthejnë ata në protagonistë, kanë skuadra të mëdha dhe të pasura. Lazio është një enigmë, Atalanta varet nga mënyra se si vazhdon Champions League, Napoli është i strukturuar. Por Milani, më besoni, është atje lart sepse e meriton. Dhe mund të qëndrojë atje deri në fund”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu