CAPELLO: “Me Milanin kam kaluar edhe netë pa gjumë… Mbaj mend Marseille dhe Vezel”

Duke folur në “Rai Radio 2”, ish-trajneri i Milanit, Fabio Capello tregoi disa anekdota kur ai ishte trajner kuqezi.

“Ka pasur netë pa gjumë në karrierën time, veçanërisht pas disa humbjeve të pamerituara, pasi kam punuar kaq shumë…

Kujtimi i fytyrave të trishtuara të lojtarëve dhe menaxherëve më bëri pa gjumë. Dhe pastaj edhe për disa arsye më personale, private. Nëse do të duhej të thosha një, ai pas finales së Kupës së Kampionëve që humbëm ndaj Marseille”.

“Dhe pastaj pas një finale ndërkontinentale në Tokio, kundër Velez. Ishte një ndeshje e dominuar, portieri i shpëtoi ata duke bërë të pamundurën. Arbitri dha një penallti kundër për një faull budalla dhe ne humbëm një ndeshje ku meritonim fitoren”.

Biografia si trajner – Pas përfundimit të karrierës së tij në futboll, ai filloi një karrierë si trajner, duke u vendosur si një nga më të mirë të brezit të tij.

Në palmares mund të mburret me fitoren e pesë kampionateve italiane (katër me Milan dhe një me Roma) dhe dy spanjolle (të dy me Real Madrid), katër Super Kupa Italiane (tre me Milan dhe një me Roma) si dhe një UEFA Champions League në sezonin 1993-1994 dhe Super Kupën UEFA 1994, të dy me Milan.

Nga viti 2007 deri në vitin 2012 ai ishte trajneri i Anglisë, të cilën e udhëhoqi në kampionatin botëror 2010, ku u eliminua nga Gjermania në raundin e 1/16, dhe nga 2012 në 2015 ai ishte përzgjedhësi i Rusisë, të cilin e udhëhoqi gjatë kampionatit Botëror 2014, duke mos kaluar përtej vendit të tretë në raundin kualifikues.

Ai i dha fund karrierës së tij si trajner në 2018 pasi udhëhoqi klubin kinez të Jiangsu Suning.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu