Capello: “Liverpool? Ne jemi Milani: duhet të luftojmë kundër të gjithëve, pa asnjë frikë! Sidomos tani që…”

Fabio Capello, ish-trajner i Milanit dhe ai qe ka shkruar historine ne stolin kuqezi, u shpreh në Radio Rossonera mbi Liverpool-Milan:

“Të gjitha ndeshjet duhet të luhen në të njëjtën mënyrë, nuk duhet të themi të synojmë për këtë ose të synojmë për këtë gjene tjetër.

Këto janë argumente lokalesh që trajnerët absolutisht nuk i mendojnë. Tani për tani, Milani i parë kundër Lazios, duhet të luajë gjithçka dhe të gjithë.

Cilësia është e dukshme dhe lista e lojtareve është e gjerë. Dhe pastaj ka gjithmonë një emër për tu respektuar, ka trofe të fituar dhe rifituar përsëri… Ne jemi Milani, forca!”

Pak biografi – Në 1982 ai filloi një karrierë si trajner që drejtonte ekipin Primavera të Milanit, ku qëndroi për katër vjet, duke arritur të fitonte Kupën Italiane 1984-1985.

Ai pastaj u promovua si zëvendës i ekipit të parë, nën urdhrat e ish-trajnerit të tij Nils Liedholm, për sezonin 1986-1987, në fund të të cilit ai bëri debutimin e tij si menaxher në Serie A, duke marrë përsipër vendin e lene nga suedezi qe ndërkohë u shkarkua: ai drejtoi kështu ekipin gjatë gjashtë ndeshjeve të fundit në ligë, duke garantuar kualifikimin për Kupën UEFA falë fitores në play-off kundër Sampdoria.

Kjo u pasua nga një periudhë si drejtor ekzekutiv i Polisportiva Mediolanum në disiplina të ndryshme, duke përfshirë hokej mbi akull, bejsboll, volejboll dhe regbi.

Kthimi në stol dhe cikli i sukseseve
Capello përsëri la tryezën në favor të fushës kur Milani, në qershor 1991, kishte nevojë të zëvendësonte Arrigo Sacchi, i thirrur për të kryesuar ekipin kombëtar italian.

I mirëpritur me skepticizem për shkak të mungesës së përvojës së tij në stol dhe i etiketuar me nxitim si një njeri i drejtuesve, Capello mori trashëgiminë e vështirë të teknikut Sacchi, i aftë të shënojë historinë e futbollit në retrospektivë, dhe përuroi një nga ciklet më pjellore të fitoreve kuqezinjve.

Në fakt, midis 1991 dhe 1996, ekipi i stërvitur nga Don Fabio fitoi katër tituj të ligës, nga të cilët tre rresht (1991-1992, 1992-1993, 1993-1994, 1995-1996), dhe një Ligë të Kampionëve (1993 -1994), dhe luajti dy finale të tjera të kompeticionit më të lartë kontinental të klubeve në 1993 dhe 1995; ai gjithashtu arriti numrin me të madh të rezultateve të dobishme të njëpasnjëshme në Serie A (58).

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu