Capello: “Ja pse Tomori është një blerje e shkëlqyeshme. Donnarumma? I them të kënaqet…”

Redaksia e Pianetamilan.it intervistoi ekskluzivisht Fabio Capello. Një nga teknikët më të famshëm në botë, Capello ka fituar gjithçka që ka për të fituar kombëtar dhe ndërkombëtar.

Një shembull? Pesë kampionate, katër Super Kupa Italiane, 1 Champions League dhe shumë më tepër.

Capello, duke folur për Pianetamilan, u ndal te fitorja kuqezi në Firence, por edhe disa argumente…

Milani për momentin është gjashtë pikë prapa Interit, por zikaltërit kanë një ndeshje më pak. Sipas jush, kampionati është ende i hapur?

“Do të jetë shumë e vështirë të rikuperohet kundër Interit, sepse ata nuk kanë kupat. Skuadra e Antonio Conte është përqendruar mbi të gjitha në kampionat dhe tani ka marrë një epërsi që duket e vështirë të ndalet”.

Milani doli me kokën lart kundër Manchester United në Ligën e Evropës. Si e keni parë skuadrën e Piolit?

“Milani luajti një ndeshje shumë të mirë kundër Manchester United, duke bërë një përshtypje të mirë. Kjo tregoi se duhet të luash me një frymë të caktuar, por e vërteta është që jashtë, ashtu si italianët e tjerë vuajmë (përveç Romës)”.

Sipas jush, cila është arsyeja pse skuadrat italiane vuajnë kaq shumë në Evropë?

“Ekziston një mungesë e shpejtësisë së lojës dhe intensitetit. Fatkeqësisht, për shkak të ndërprerjeve të vazhdueshme të gjyqtarëve, ne nuk i kemi këto karakteristika.”

Le të kalojmë te Stefano Pioli. Cili është mendimi juaj për punën që po bëni në stolin kuqezi?

“Ai po bën një punë shumë të mirë, në një nivel të shkëlqyeshëm. Ishte fati i Milanit që ta rikonfirmonte atë kur u bisedua për trajnerë të tjerë. Ai tregoi seriozitet të madh, veçanërisht duke ndihmuar lojtarët e pranishëm në skuadër të rriten. Milani luan futboll të shkëlqyeshëm”.

Duke kaluar në fushë, tifozët janë shumë të lumtur me ardhjen e Tomori. Çfarë mendoni për këtë mbrojtës?

“Paolo Maldini dhe Frederic Massara marrin vesh nga futbolli. Ata janë kompetentë, ata kanë parë cilësitë e këtij lojtari dhe sigurisht që e kanë njohur atë për një kohë të gjatë.

Kanë bërë një blerje të shkëlqyeshme, sepse shpejtësia e Tomorit është një nga gjërat më të rëndësishme për një mbrojtës. Si dhe të dish të mbulosh, natyrisht. Shpejtësia ndihmon shumë”.

Në këto orë të fundit po flasim për të ardhmen e Donnarumma. A mendoni se ai do të mbetet në Milano në fund të fundit?

“Shpresoj që ai të qëndrojë me Milanin. Shpresoj se ai është i kënaqur në një periudhë pandemie me ato që i janë ofruar së fundmi dhe se ai mund të qëndrojë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu